اقدامات حفاظتی در برابر کروناویروس

05 اسفند ، 1398
زهرا یعقوبی
مطالب کاربردی
0 کامنت
تگ ها :

ویروس کرونا

ویروس کرونا جزو خانواده بزرگی از ویروس ها است که از سرماخوردگی معمولی تا سارس را شامل می شود. شیوع این ویروس که از کشور چین شروع شده است . کشورهای بسیار زیادی را درگیر کرده است و متاسفانه به کشور ما هم رسیده است .

ویروس کرونا تا چه اندازه خطرناک است؟

متاسفانه  کسی این موضوع را نمی داند. در حال حاضر تلفات این نوع جدید از ویروس کرونا که در جهان شیوع پیدا کرده است 2 الی 3 درصد است و اکثر تلفات آن افراد پیر بوده اند که مشکلات سلامتی دیگری مانند بیماری های قلبی و یا فشارخون داشته اند. اما از آنجا که این ویروس سرعت انتشار بالایی دارد لازم است که از خودمان در برابر این ویروس محافظت کنیم .

اقدامات حفاظتی اساسی در برابر coronavirus جدید

-    مرتباً دستان خود را بشویید

دستان خود را مرتباً با آب و صابون بشویید یا اگر دستانتان به وضوح کثیف نیست، با استفاده از پدهای الکلی دستهای خود را ضدعفونی کنید.
چرا؟ شستن دستان با آب و صابون یا ضدعفونی کردن دست با الکل باعث از بین رفتن این ویروس در صورت وجود روی دستان شما می شود.

-    بهداشت تنفس را تمرین کنید

هنگام سرفه و عطسه، دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی یا آرنج خود بپوشانید. (بلافاصله دستمال را درون سطل زباله دربسته بیندازید و دستان خود را با الکل یا آب و صابون تمیز کنید.
چرا؟ پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه از شیوع میکروب و ویروس جلوگیری می کند. اگر به دستان خود عطسه کرده یا سرفه کنید، ممکن است اشیاء یا افرادی را که لمس می کنید آلوده کنید.

-    حفظ فاصله اجتماعی

فاصله حداقل 1 متر  را بین خود و سایر افراد بخصوص زمانیکه سرفه می کنید، عطسه می کنید و تب دارید، حفظ کنید.
چرا؟ وقتی شخصی که به یک بیماری تنفسی مانند 2019-nCoV  آلوده است، سرفه یا عطسه، قطرات کوچک حاوی ویروس را ایجاد می کند. اگر خیلی نزدیک به شخص هستید، می توانید در ویروس نفس بکشید.

-    از لمس چشم ، بینی و دهان خودداری کنید

چرا؟ دست بسیاری از سطوح آلوده به ویروس را لمس می کند. اگر با دستان آلوده چشم، بینی یا دهان خود را لمس کنید، می توانید ویروس را از سطح خود به خود انتقال دهید.
-    اگر به منطقه ای در چین سفر کرده اید، جایی که 2019-nCoV گزارش شده است، یا اگر با کسی که از چین سفر کرده و دارای علائم تنفسی بوده است در ارتباط بوده اید، به پزشک مراجعه کنید.

-    اگر تب ، سرفه و مشکل در تنفس دارید، سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید

چرا؟ هر وقت تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید لازم است سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید زیرا این ممکن است به دلیل عفونت تنفسی یا وضعیت جدی دیگری باشد. علائم تنفسی با تب می تواند علل مختلفی داشته باشد و بسته به تاریخچه و شرایط سفر شخصی شما، 2019-nCoV می تواند یکی از این موارد باشد.

-    اگر علائم تنفسی خفیف دارید و سابقه مسافرت به داخل یا داخل چین ندارید

اگر علائم تنفسی خفیف دارید و سابقه مسافرت به داخل یا داخل چین ندارید، بهداشت اساسی تنفس و دست را با دقت تمرین کرده و در صورت امکان در خانه بمانید تا بهبود یابید.

-    به عنوان یک احتیاط عمومی ، هنگام بازدید از بازارهای زنده حیوانات ، بازارهای مرطوب یا بازار محصولات حیوانات، اقدامات بهداشت عمومی را انجام دهید.

از شستن منظم دست ها با صابون و آب آشامیدنی پس از دست زدن به حیوانات و محصولات حیوانی اطمینان حاصل کنید. از دست زدن به چشم، بینی یا دهان خودداری کنید. و از تماس با حیوانات بیمار یا محصولات حیوانی فاسد اجتناب کنید. از هرگونه تماس با حیوانات دیگر در بازار (به عنوان مثال گربه های ولگرد و سگ، جوندگان، پرندگان، خفاش ها) به شدت جلوگیری کنید. از تماس با زباله های حیوانی آلوده یا مایعات موجود در خاک یا ساختار مغازه ها و امکانات بازار خودداری کنید.

-    از مصرف محصولات حیوانی خام یا پنهان خودداری کنید

گوشت، شیر یا اندام های حیوانی خام را مصرف نکنید تا از آلودگی متقابل با غذاهای بدون پخت و پز، جلوگیری شود.

منبع مقاله : وبسایت کارینا پرواز و وبسایت who

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0