های سیزن و لو سیزن چیست

02 بهمن ، 1398
سجاد نبیونی
گردشگری
0 کامنت

بارها شاهد این بوده ایم که مسافران از ما در مورد اینکه در چه فصلی قیمت تور ها مناسب است؟ سوال پرسیده اند و یا اینکه چرا در بعضی فصول بعضی از مقاصد افزایش نرخ دارند؟ برای جواب دادن به این سوالها، باید اول بدانیم های سیزن و لو سیزن چیست ؟ با کارینــا پرواز همراه باشید.

های سیزن (High Season)

های سیزن یا فصل رونق گردشگری به دوره زمانی گفته می شود که مقاصد بهترین آب و هوای خود را تجربه می کنند و یا اینکه به علت تعطیلات رسمی و مراسم های خاص گردشگری رونق پیدا می کند.
 به عنوان مثال در تعطیلات نوروز که تعطیلات رسمی ایرانی ها است همه جای ایران های سیزن محسوب می شود  و یا اینکه شهر های جنوبی ایران مانند قشم و کیش در زمستان های سیزن هستند و یا برای جایی مانند تبریز، فصل تابستان های سیزن است.
البته ممکن است های سیزن یک فصل کامل را شامل نشود. به عنوان مثال ممکن است گاهی یک جشنوازه یا رویداد خاص مانند جمعه سیاه و یا فستیوال های موسیقی باعث رونق گردشگری در تاریخ های خاصی شوند.
همانطور که شما می خواهید در بهترین فصل و بهترین زمان به سفر بروید، باقی مردم نیز همین تفکر را دارند در این فصل ممکن است با مسائل گوناگونی از جمله گزینه‌های زیر روبرو شوید:

  1. شلوغی جاذبه‌های گردشگری
  2. پیدا نکردن بلیط هواپیما یا دیگر وسایل حمل و نقل
  3. گران بودن بلیط‌ هواپیما حتی بلیط چارتر ، قطار
  4. پر شدن زود هتل ها و اقامتگاه‌ها
  5. گران بودن هتل ها و اقامتگاه‌ها

اگر قصد سفر در فصل های سیزن را دارید حتما از قبل برای سفر خود برنامه تعیین کنید و بلیط وسایل نقلیه ، رزرو هتل و سایر اقدامات لازم را، مدتی قبل از سفر انجام دهید.

شولدر سیزن (Shoulder Season)

شولدر سیزن یا فصل معمولی می تواند زمان بسیار مناسبی برای سفر باشد . زیرا هر چند که ممکن است هوا به خوبی فصل های سیزن نباشد اما هنوز هم دلپذیر است و از طرفی قیمت تورها مناسب تر است . همچنین گردشگران کمتری در مقصد شما هستند و شما می توانید راحت تر برنامه سفر خود را بچینید.

لو سیزن (Low-Season)

لو سیزن به فصلی گفته می شود که تعداد گردشگر به در مقاصد گردشگری به حداقل خود می رسد. ممکن است دلیل کم شدن مسافر آب و هوای نامطلوب باشد. سرد بودن یا گرم بودن بیش از حد دما ، نبودن فستیوال یا جشن خاص ، روزهای کاری شلوغ ( مانند ایام امتحانات ) نیز از دلایل کم شدن مسافر در این فصل ها است.

نتیجه گیری

حال اگر بخواهیم این سوال را جواب دهیم که چرا در برخی فصل ها قیمت مناسب و در بعضی روزها قیمت گران تر است باید بگوییم که جواب آن بسیار ساده است: "عرضه و تقاضا"، بدیهی است که تعداد محدود هتل ها و ناوگان های پروازی در زمان فصل های سیزن یا اوج گردشگری که میلیون ها مسافر متقاضی سفر هستند ، نظام عرضه و تقاضا نامتوازن می شود و قیمت ها، نه به میل آژانس های گردشگری ، بلکه بر اساس منطق بازار تعیین می شود. اگر اولویت شما برای مسافرت تنها قیمت مناسب است، می توانید در فصل لو سیزن به مسافرت بروید.

معرفی سایت بررسی مقاصد از نظر میزان گردشگر:

اگر قصد دارید که بهترین فصل هر مقصد گردشگری را بر اساس میزان گردشگر و قیمت ها پیدا کنید می توانید از سایت گوگل و قسمت تراول آن با این لینک google.com/travel  استفاده کنید.

از این صفحات دیدن کنید:

تورهای نوروزی

تور استانبول

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0