پاک ترین شهر های جهان

07 دی ، 1398
سجاد نبیونی
گردشگری
0 کامنت

با توجه به زیان های متعدد آلودگی هوا یکی از معیار هایی که برای سفر کردن می توانید در نظر بگیرید میزان آلودگی هوا است. در مقاله قبلی که در سایت منتشر کردیم آلوده ترین کشورهای جهان را به شما معرفی کردیم، در این مقاله سعی کرده ایم پاک ترین شهر های جهان را از نظر آلودگی هوا به شما معرفی کنیم. 
برای اطلاع از میران آلودگی هوا می توانید از وبسایت جهانی https://waqi.info/ استفاده نمایید تا مقصد سفر خود را بتوانید به راحتی از نظر میزان آلاینده ها بررسی نمایید.
در زمان نگارش این مقاله و در زمستان سال 1398 تهران، با توجه به شرایط جوی و وارونگی هوا، جزو آلوده ترین شهرهای جهان قرار گرفت. سایر کلان شهر های ایران نیز با مشکل آلودگی هوا روبرو هستند. آلودگی هوا ، تاثیرات بسیار منفی بر روی سلامتی کلی جسم و روح می گذارد.  یکی از راه های فرار از مشکلات آلودگی هوا سفر است ، سفر به کشورهایی که کمترین آلودگی هوا را دارند می تواند آرامش و سلامت را برای شما به ارمغان بیاورد . با ما همراه باشید تا تعدادی از مقاصد خوب از نظر پاک بودن شهر را به شما معرفی کنیم.

تعدادی از کشورهای دنیا با پاک ترین آسمان ( لیست ترتیب خاصی ندارد)

1-    ژاپن

کوب در ژاپن یکی دیگر از شهرهای تمیز جهان است، کشوری که در سراسر جهان برای پیشرفت تکنولوژیش محبوب است و همچنین جز کشور هایی است که برای حفظ فضای پاک و تمیز پیشرفت کرده و کارهای بسیاری انجام داده است.
سیستم کارآمد مدیریت زباله و بهبود و کنترل مداوم و سختگیرانه دولت باعث شده تا ژاپن در لیست کشور هایی قرار بگیرد که با محیط زیست سازگاری دارد و به کره زمین کمتر آسیب می رساند.

2-    مالزی

میزان آلودگی در جزیره های مالزی وضعیت خوبی دارد. جزیره های متعدد و جنگل های انبوه باعث می شود این کشور از نظر آلودگی در جایگاه خوبی قرار بگیرد. یکی از این جزیره ها که کمتر کسی ممکن است آن را بشناسد اما از نظر میزان آلودگی در وضعیت بسیار مطلوبی است شهر کوچینگ مالزی است. کوچینگ، یکی از تمیز ترین شهر های دنیا از نظر آلودگی و گردشگری است . شهری با جاذبه های دیدنی فراوان ، این شهر که در ساحل رودخانه ساراواک (the Sarawak River) قرار دارد، دارای یک تفرجگاه ساحلی جذاب و موزه های بسیاری است.

کوچینگ مالزی

3-    آمریکا

البته صحبت از نیویورک یا واشنگتن نیست. صحبت از نیومکزیکو، مونتانا و هاوایی است. میزان آلاینده‌های هوا در این قسمت‌ها از آمریکا، تنها ۱۸ PM10 ug/m3 است. بسیاری از ایالت های آمریکا از نظر میزان آلایندگی در وضعیت خوبی هستند.

آسمان هاوایی آمریکا

4-    اسپانیا

آرسیف و لاس‌پالماس، پاکیزه‌ترین شهرهای اسپانیا هستند و هر دو در حاشیه ساحل مراکش در جزایر قناری واقع شده‌اند. این دو جزیره هوای بسیار پاکیزه‌ای دارند زیرا حضور صنعت در آن‌ها اندک است و منبع درآمد این دو شهر از سمت گردشگری است.

5-    کانادا

کلگری  بهترین مکان برای اقامت در جهان ، بهترین شهر در استان آلبرتا کانادا و  بزرگترین شهر استان است که جمعیت شهری و مناطق اطرافش حدود 2.3 میلیون نفر است.

اقتصاد این شهر تمیز با اتکا بر انرژی، مخابرات و خدمات مالی به خوبی پیش می رود با تمام این شرایط فضا و جو این منطقه قابل توجه است. دولت برای تمیز نگه داشتن محیط ساکنین را از برخی فعالیت های مخرب محدود می کند تا به محیط شهری آسیب نزنند و آن را آلوده نکنند.

6-    سوئیس

زوریخ  بزرگترین شهر در سوئیس یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری برای اقامت به حساب می آید و محیط شهری آن بسیاری از مردم را از سراسر جهان به آنجا می کشاند. با وجود جمعیت کم، این شهر بزرگترین مرکز مالی کشوراست.
این شهر را در سراسر جهان به خاطر فرهنگ پیشرفته و مدرن می شناسند. مردم و دولت اغلب در فعالیت های شهری مفید فعالیت می کنند که نه تنها برای آنها با صرفه است، بلکه باعث شده است که شهر در سراسر جهان محبوب شده و به لیست تمیزترین شهرهای جهان اضافه شود.

زوریخ سوئیس

7-    استرالیا

صحبت از سیدنی و ملبورن نیست. کشور پهناور استرالیا که روزی خداداد عزیزی در آن حماسه سازی کرد، دارای جزیره‌های کوچک بسیاری است که این جزیره‌ها، پاک‌ترین هوا برای تنفس را دارند.
کانبرا پایتخت استرالیا نیز در وضعیت مطلوبی از نظر آلودگی محیط زیست و هوا قرار دارد. این شهر در نزدیکی رودخانه تورنس واقع شده است که عمدتا مردم در نزدیکی آن زندگی می کنند.
آدلاید، یکی از بزرگ ترین شهرهای استرالیا نیز به عنوان یکی از پاکیزه ترین شهرهای جهان به شمار می آید زیرا محیطی امن و تمیز برای ساکنینش می باشد و همچنین شیوه زندگی فوق العاده ای را ارائه می دهد.

8-    پرتغال و فنلاند

این دو کشور هر کدام با داشتن ۵ شهر پاکیزه در رتبه هفتم پاک‌ترین شهرهای دنیا قرار دارند. دومین شهر بزرگ پرتغال یعنی شهر پورتو پاکیزه‌ترین هوا را در این کشور دارد چراکه مانند شهرهای دیگر شهری صنعتی نیست و بیش‌تر به‌عنوان یک بندر تجاری از آن استفاده می‌شود. فنلاند نیز مانند سوئد یکی از اعضای ائتلاف اقلیم و هوای پاک است و به همین دلیل فعالیت‌های زیادی در حوزه کاهش انتشار کربن انجام داده است.

9-    موناکو

موناکو یکی از ثروتمند‌ترین کشورهای جهان است که در اروپای غربی واقع شده و تنها با فرانسه هم‌مرز است. با توجه به وزش باد‌های مدیترانه‌ ای بر این کشور، متوسط میزان آلودگی هوا به ۱۸ PM10 ug/m3 می‌رسد.

10-    سنگاپور

سنگاپور کشوری واقع در جنوب شرقی آسیا یکی از پیشرفته ترین شهرها با کیفیت زندگی بالا است و نه تنها استانداردهای زندگی مناسبی را ارائه می دهد بلکه دارای فضای سالم و تمیز است.

همانند بسیاری از شهرهای مدرن دیگر، سنگاپور نیز دارای استانداردهای ایده ال و موثر است تا محیط زیست را پاک و امن نگه دارد و همچنین مردم با رعایت قوانین سختگیرانه ای که توسط دولت اتخاذ شده است، از شیوه زندگی درست و  سالم بهره مند شده اند. قوانین سخت  در بعضی موارد به گونه ای است که حتی می توان فردی را برای عدم رعایت قوانین در این حوزه شلاق زد.

11-    نروژ

شهر اسلو، پایتخت نروژ، به عنوان پرجمعیت ترین شهر و مرکز اقتصادی و دولتی کشور است و به عنوان مرکز تجارت، بانکداری و بخش صنعتی نروژ شناخته می شود. شهرهای جهان که دردرجه بتا قرار دارند 634،000 نفر جمعیت  دارد در حالی که در مناطق شهری اسلو این تعداد به نزدیک 2.5 میلیون نفر می رسد.
اسلو شهر تاریخی با فرهنگ و سنت های غنی است و بسیاری از نشانه های شهریش آن را به یکی از شهر های محبوب در سراسر جهان تبدیل کرده است . فعالیت ها و برنامه ریزی های منظم این شهر در پاکیزگی آن تأثیر می گذارد و آموزش مردم در این راستا و آگاهی آن ها از وجود فضایی تمیز و پاک به این امر کمک کرده است.به همین دلایل اسلو جز لیست شهرهای تمیز جهان قرار گرفته است.

12-    سوئد

پایتخت فرهنگی، اقتصادی و سیاسی سوئد، استکهلم ، یکی از پاک ترین شهرهای جهان است؛ مکانیسم حمل و نقل برجسته آن برای جلوگیری از آلودگی و به حداقل رساندن مصرف سوخت، چشمگیر است.
این شهر تمیز دارای بیش از 3/4 میلیون نفر جمعیت بوده و از جمله مناطق شهری شلوغ است. گرچه جمعیت آن بسیار متراکم است اما دولت اقدامات  تحسین برانگیزی برای جلوگیری از آلودگی محیط انجام داده است. این عمل تنها با پشتیبانی شهروندی و همکاری خوب مردم انجام شده تا محیط زیست تمیز و پاک را امکان پذیر سازد.

13-    اتریش

وین،پایتخت اتریش، در منطقه  شمال شرقی این کشور واقع شده وبزرگترین شهر این منطقه محسوب می شود . با وجود جمعیت 1.8 میلیونی این شهر تمیز، تکنیک های فوق العاده مدیریت زباله و تلاش های مشترک دولت و مردم عادی آن را به یکی از تمیزترین شهرهای جهان تبدیل کرده است.

بزرگترین الهام و ایده برای هنر و موسیقی وین، پروژه های سبز متنوعی است که برای حفظ هوای تازه و ایمن از آلودگی طراحی می شوند.  علاوه بر این ساکنان وین به خوبی آموزش دیده اند و تاثیرات تمیزی شهر و اهمیت آن را برای سلامتی خود می دانند.

14-    ایرلند

  باورش سخت است که کشوری نسبتاً صنعتی و مدرن در بین پاک‌ترین هواهای دنیا قرار داشته باشد. البته در نظر داشته‌ باشید که بسیاری از مناطق ایرلند هنوز بافت روستایی را حفظ کرده‌اند

15-    بوتان

در ضلع شرقی رشته‌کوه هیمالیا، کشور کوچک بوتان قراردارد. با توجه به کوهستانی بودن این منطقه، متوسط میزان آلاینده‌های هوا در بوتان، به ۱۸ PM10 ug/m3 می‌رسد.

16-    ماریتیوس

  ماریتیوس، جزیره‌ای با مساحت تنها ۲۰۰۰ کیلومتر مربع است که در ۲۰۰۰ کیلومتری جنوب شرقی قاره آفریقا و در اقیانوس هند قرار دارد. این جزیره کوچک که مقصد گردشگران فراوانی است ، این جزیره زیبا، یکی از بهترین نقاط دنیا برای تنفس و البته استراحت است.

17-    استونی

با شگفتی تمام،  یکی از پاک ‌ترین هواهای دنیا، نه یک کشور جزیره‌ای و دور افتاده، بلکه کشوری در اروپاست. استونی کشوری کوهستانی، در کنار دریای فنلاند است که به دلیل شرایط جغرافیایی ویژه، هوای بسیار تمیز و دارد. متوسط میزان آلاینده‌های هوا در استونی حدود ۱۱ PM10 ug/m3 است؛ یعنی کمتر از یک دهم میزان آلاینده‌ها در ایران!

مسافرین عزیزی که قصد سفر به مقاصد خوش آب و هوا را دارند می توانند از تورهای ارزان کاریناپرواز استفاده کنند . برای رزور تورها کافی است با شماره تماس 88548824-021 تماس بگیرید.

این مطلب را هم بخوانید:

آلوده ترین کشورهای جهان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0