آلوده ترین کشورهای جهان

04 دی ، 1398
سجاد نبیونی
گردشگری
1 کامنت

با توجه به زیان های متعدد آلودگی هوا یکی از معیار هایی که برای سفر کردن می توانید در نظر بگیرید میزان آلودگی هوا است. در این مقاله سعی کرده ایم آلوده ترین شهر های جهان را به شما معرفی کنیم، همچنین برای اطلاع از میران آلودگی هوا می توانید از وبسایت جهانی https://waqi.info استفاده نمایید تا مقصد سفر خود را بتوانید به راحتی از نظر میزان آلاینده ها بررسی نمایید

در زمان نگارش این مقاله و در زمستان سال 1398 تهران، با توجه به شرایط جوی و وارونگی هوا، جزو آلوده ترین شهرهای جهان قرار گرفته است. سایر کلان شهر های ایران نیز با مشکل آلودگی هوا روبرو هستند. آلودگی هوا ، تاثیرات بسیار منفی بر روی سلامتی کلی جسم و روح می گذارد.

اثرات آلودگی هوا بر بدن

عوارضی که شامل این موارد می شود:
بیماری های قلبی _رگی و تنفسی شدید.
استرس اضافی برای ریه ها و قلب، که بنابراین برای فراهم کردن اکسیژن کافی برای بدن بیشتر باید کارکنند.
آسیب سلولی به سیستم تنفسی.

اثرات دائمی آلودگی هوا بر روی سلامت افراد

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هوای آلوده می تواند موجب اثرات دائمی برروی سلامت شما شود. مانند:
سرعت بخشیدن بر پیری ریه ها،
از دست دادن ظرفیت ریه ها و کاهش عملکرد آن ها
پیشرفت بیماری هایی مانند آسم، برونشیت، آمفزیم( نوعی بیماری ریوی) و حتی سرطان
کوتاه شدن دوره ی زندگی.

آلوده ترین کشور های جهان بر اساس پایگاه numbeo  در سال 2019

بر اساس شاخصی که در پایگاه اطلاع‌رسانی numbeo منتشر شده است، در بین 106 کشور جهان ،  مغولستان در رتبه اول آلودگی هوا و فنلاند در رتبه 106 قرار گرفته و ایران قبل از کشورهایی همچون عراق در رتبه 17 قرار دارد.

تعدادی از آلوده ترین کشورهای جهان

1-    مغولستان

  آلودگی هوا در مغولستان به طور متوسط به ۲۷۹ PM10 ug/m3 می‌رسد! یعنی بیش از دو برابر آلودگی هوا در ایران! دلایل آلودگی هوا در مغولستان، تقریباً مجموع دلایلی است که برای کشورهای دیگر نیز وحود دارد. به دلیل سرمای هوا در اغلب اوقات سال، مردم برای گرم کردن خانه و پخت و پز، از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند. راستی، به هیچ عنوان به مغولستان سفر نکنید، بعید است که به سلامت از سفر بازگردید.

2-    افغانستان

افغانستان هیچ شهر صنعتی ندارد  تنها آلاینده های شهر کابل خودروهای کهنه، جاده های آسفالت نشده و استفاده مردم در فصل زمستان از زغال سنگ، چوب و برخی مواد آلاینده دیگر است. اما این کشور را در فهرست آلوده ترین کشور های جهان قرار داده است

آلودگی هوا در افغانستان

3-  بنگلادش

آلودگي هوا نيز در داکا بيست و سه برابر استاندارد هاي مشخص شده در سازمان جهاني بهداشت است. آلودگی بسیار زیاد هوا در کنار آلودگی شدید آب، شهر داکای بنگلادش را به آلوده ترین شهر های حهان تبدیل کرده است.

4-    هند

در هند شبکه حمل و نقل عمومی نسبتاً مجهز و گسترده است، ولی آمد و شد فشرده خودروهای شخصی، اتوبوس‌ها و موتورهای موسوم به "ریکشا" به شدت هوا را آلوده می‌کند. تمرکز صنعتی هم در هند بالاست و سهمی اساسی در پخش و نشر گازهای آلاینده دارد. این عوامل در کنار شمار بالای جمعیت در شکل‌گیری فاضلاب‌های کثیف و خطرناک و حجم عظیمی از زباله نقشی اساسی دارند.
در هند هر دو آلودگی محیط و داخلی وجود دارد. بسیاری از شهر های کوچک هند نیز دارای سطح آلودگی به اندازه دهلی نو هستند. جمعیت 17 میلیون نفری دهلی نو تاثیرات آلودگی هوا را افزایش می دهد. پایتخت هند در سال‌های متوالی به عنوان آلوده‌ترین شهر جهان معرفی شده است. درحالی که اقداماتی در این شهر برای کنترل آلودگی انجام شده اما برای کنترل آلودگی در سایر مناطق هند اقدامی صورت نگرفته است.

آلودگی هوا در هند

5-    چین

پکن

در پکن، پایتخت چین وجود حجم بالایی از ذرات معلق در هوا به بزرگترین عامل برای تهدید سلامتی مردم بدل شده است. از هر سه مرگ در پکن و سایر شهرهای بزرگ آلوده یکی به آلودگی هوا نسبت داده می‌شود. به خصوص در زمستان، کارخانه‌ها و ساخت و ساز را تعطیل می‌کنند تا پخش و نشر گازهای آلوده در هوا کم شود. حذف پروازها و ممانعت از ورود نیمی از خودروها به خیابان‌ها نیز راهکارهای دیگر برای مقابله با آلودگی هوا در چین است.

شی‌آن

شهر شی‌آن در چین همچون کلان‌شهرهای دیگر کشور از میزان بالای ترافیک و صنایع فرسوده رنج می‌برد. از همین رو وجود نام این شهر در میان شهرهای با بالاترین میزان ذرات معلق در هوا بی‌سبب نیست.

آلودگی هوا در چین


6-    نیجریه

در نیجریه، همچنان برای پخت غذا از سوزاندن چوب و نفت استفاده می‌شود. شب‌ها، اکثر خانه‌ها با روشن کردن فانوس‌های نفتی نور خود را تامین می‌کنند. به دلیل عدم وجود سرویس‌های جمع‌آوری زباله در قالب مناطق، مردم مجبور به سوزاندن زباله‌های خود هستند. برخلاف دیگر کشورهای آلوده در این لیست، کارخانه‌جات نقشی در آلودگی هوا ندارند.

آلودگی هوا در نیجریه

7-    مصر

در نیجریه، همچنان برای پخت غذا از سوزاندن چوب و نفت استفاده می‌شود. شب‌ها، اکثر خانه‌ها با روشن کردن فانوس‌های نفتی نور خود را تامین می‌کنند. به دلیل عدم وجود سرویس‌های جمع‌آوری زباله در قالب مناطق، مردم مجبور به سوزاندن زباله‌های خود هستند. برخلاف دیگر کشورهای آلوده در این لیست، کارخانه‌جات نقشی در آلودگی هوا ندارند.

آلودگی هوا در مصر

8-    قطر

دوحه، پایتخت قطر به دلیل هوای شدیداً گرمش در تابستان معروف است. حرارت در تابستان اغلب از ۵۰ درجه بالاتر می‌رود. تلفیقی از ترافیک، طوفان شن، خشکی شدید هوا و باران اندک باعث شده که نام دوحه هم به لحاظ هوا در فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار گیرد.

9-    کویت

برخلاف تصورات، کویت هم چنان کویتی نیست. به دلیل وجود نیروگاه‌های نفت و گاز بزرگ و همچنین تردد بیش از اندازه خودروها، کویت با ۱۲۳ میکروگرم بر متر مکعب ذرات معلق بزرگ‌تر از ۱۰ میکرون (PM10 ug/m3) در هوا ، یکی از آلوده‌ترین هوای دنیا را دارد.

10-    ایران

افتخاری دیگر برای ما ایرانیان؛ یکی از آلوده‌ترین شهر های آلوده دنیا. قصه تکراری چرایی آلودگی هوا در کشورمان، نیاز به بازگویی مجدد ندارد. از خودروها گرفته تا کارخانجات و در این چند سال اخیر، گرد و غبار ناشی از خشکسالی در عراق و البته کشور خودمان را هم به این لیست اضافه کنید.

آلودگی هوا در تهران

11-    پاکستان

متوسط آلودگی هوا در پاکستان ۱۹۸ PM10 ug/m3 است! این یعنی عامل مرگ ومیر ناشی از آلودگی هوا در پاکستان بسیار بالاست. به لحاظ تعداد بیماران تنفسی، پاکستان تقریباً رکورد دار محسوب می‌شود، به طوری که تنها حدود ۵ میلیون کودک زیر ۵ سال در این کشور با مشکلات تنفسی روبرو هستند.


12-    سنگال

  سنگال، مانند اغلب کشورهای آفریقایی، محلی برای واردات زباله کشورهای غربی، برای دفع و تبدیل آن به انرژی است. کارخانه‌هایی که به سوزاندن زباله می‌پردازند، بیشترین سهم را در تولید آلودگی هوا دارند. متوسط آلودگی هوا در سنگال، ۱۴۵ PM10 ug/m3 است.

13-    عربستان

در سال ۲۰۱۴، ریاض آلوده‌ترین شهر جهان شناخته شده است. آلودگی هوای عربستان علاوه بر آلودگی کارخانجات و ترافیک، ناشی از بادهای حامل گرد و غبار نیز می‌باشد. متوسط آلودگی هوا در عربستان، ۱۴۳ PM10 ug/m3 است. اگر قصد سفر به عربستان و خانه خدا را دارید، بهتر است این مساله را مد نظر داشته باشید

14-    امارات

بر خلاف تصورات، امارات هم جزو آلوده‌ترین کشورهای دنیا است. بر خلاف ثروت فراوان تولید شده در این کشور، به طور مثال دبی دارای آلودگی هوای بسیار بالایی است که شاید به دلیل تراکم بالای جمعیت در آن است که عمده آلوده بودن آن به علت ریزگردها است. به این، آلودگی نیروگاه‌ها را نیز اضافه کنید.
ابوظبی
ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی را به لحاظ شمار جمعیت به هیچ‌وجه نمی‌توان در تراز کلان‌شهرهایی مانند دهلی و قاهره قرار داد. با این همه، حرارت بالای هوای شرجی، کمبود بارش و نزدیکی به صحرا آلودگی شدید هوا را دامن می‌زنند.

آلودگی هوا در امارات

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0