عوارض خروج از کشور

14 آذر ، 1398
سجاد نبیونی
راهنمای سفر
0 کامنت

عوارض خروج از کشور

برای پرداخت آنلاین عوارض خروج از کشور کلیک کنید


در سال 1364 اولین بار در مجلس پرداخت عوارض خروج از کشور مطرح شد و قانون آن تصویب شد . در آن سال تصمیم گرفته شد که پنج هزار تومان به عنوان عوارض خروج از کشور در نظر گرفته شود.  این قانون در زمان جنگ تحمیلی با توجه به شرایط اقتصادی وضع شد و تاکنون ادامه دارد.
عوارض خروج از کشور نوعی هزینه است که تحت نام های مختلف از مسافر دریافت می شود. بسیاری از کشور ها عوارض خرج از کشور ندارند و فقط عوارض پرواز دریافت می کنند که مسافر در بلیط هواپیما آن را پرداخت می کند. اما بعضی از کشور ها نیز برای خروج مسافر از مرزهای خود عوارض دریافت می کنند مانند ایران و ترکیه.

شاید برای عزیزانی که قصد سفر به خارج از ایران را دارند سوالات و ابهاماتی در این باره وجود داشته باشد که ما سعی کرده ایم در این مقاله به این سوالات پاسخ دهیم، اینکه نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور به چه شکل است؟ قوانین معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور چیست؟ زمان پرداخت عوارض چه زمانی است؟ برای پرداخت عوارض خروج از کشور چه مدارکی نیاز است ؟ و نزخ عوارض خروج از کشور در سال جاری چقدر است؟
دوستانی که قصد پرداخت آنلاین عوارض خروج از کشور را دارند بر روی لینک بالای سایت کلیک نمایند.

نرخ عوارض خروج از کشور

مبلغ عوارض خروج از کشور برای سفر حج تمتع و حج عمره از کلیه مرزهای کشور در سال ۱۳۹۸ اینگونه است.

برای بار اول یک میلیون و ۱۰۰ هزار ریال
برای بار دوم یک میلیون و ۶۵۰ هزار ریال
برای بار سوم به بعد، دو میلیون و ۲۰۰ هزار ریال
این عوارض برای سایر سفرهای خارجی از کلیه مرزهای کشور در سال ۱۳۹۸ متفاوت خواهد بود. هزینه خروج از کشور برای سفرهای سیاحتی اینگونه تعیین شد.

برای بار اول دو میلیون و ۲۰۰ هزار ریال
برای بار دوم سه میلیون و ۳۰۰ هزار ریال
برای بار سوم به بعد، چهار میلیون و ۴۰۰ هزار ریال

روش های پرداخت عوارض خروج از کشور

چندین روش برای پرداخت عوارض خروج از کشور وجود دارد. اولین و ساده ترین روش که ما به شما پیشنهاد می کنیم پرداخت اینترنتی و آنلاین است که می توانید از لینک موجود در بالای مقاله استفاده کنید. شما میتوانید در فرودگاه نیز دستگاه های Cashless ATM وجود دارد که میتوانید توسط آن عوارض خروج از کشور خود را پرداخت نمایید.

پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت اینترنتی

پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت اینترنتی بسیار ساده است . سامانه پرداخت عوارض توسط بانک ملی منتشر شده است  تا از هر جایی با هر وسیله ای که به اینترنت متصل باشد بتوانید هزینه عوارض خود را پرداخت نمایید. ابرای این کار کافی است شما با داشتن کد ملی و کارت های عضو شتاب و رمز دوم، عوارض خروج از کشور خود را پرداخت نمایید. پس از پرداخت عوارض پیامکی حاوی اطلاعات پرداخت، برای شما ارسال می شود. پس از دریافت پیامک، عوارض شما پرداخت شده است .
اگر شما مایل باشید می توانید از اپلیکیشن های بله و ایوا نیز عوارض خروج از کشور را پرداخت نمایید .
•    در صورت پرداخت اینترنتی حتما از تراکنش خود پرینت بگیرید

پرداخت عوارض خروج از کشور در فرودگاه

در حال حاضر فرودگاه امام خمینی به دستگاه های Cashless ATM مجهز است و پیش بینی می شود در سالهای آینده تمامی فرودگاه های کشور به این دستگاه ها مجهز شوند . پرداخت هزینه عوارض توسط این دستگاه نیز بسیار ساده است و تمام مراحل پرداخت به صورت آنلاین انجام می شود. شما کافی است چند دقیقه قبل از پرواز به این دستگاه ها مراجعه کنید
قوانین معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور
در جلسه علنی سال ۹۷ نمایندگان مجلس، زائران اربعین را از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف شدند؛ استثناهای دیگری نیز برای پرداخت عوارض خروج از کشور وجود دارد :
-    خدمه وسایل حمل و نقل مانند هواپیماها، اتوبوس ها و کشتی ها
-    دانشجویان دارای مجوزی که در خارج از کشور تحصیل می کنند.
-    بیمارانی که برای درمان به کشورهای خارجی فرستاده می شوند (با مجوز)
-    جانبازانی که برای معالجه و درمان به خارج کشور فرستاده می شوند.
-    ایرانیان مقیم کشورهای خارجی
-    و ایرانیانی که در کشورهای خارجی مشغول به کار بوده و کارنامه شغلی دارند.
لازم به ذکر است که کودکان معاف از عوارض نیستند و باید برای آنها نیز عوارض خروج از کشور را بپردازید


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0