انواع اقامتگاه های مسافرتی

01 مهر ، 1398
سجاد نبیونی
راهنمای سفر
0 کامنت

معرفی انواع اقامتگاه ها

برای بسیاری از مسافران، این موضوع حائز اهمیت است که گه نوع اقامتگاهی را انتخاب کنند و کدام یک از اقامتگاه ها برای آنها مناسب است ، اگر شما نیز اهل مسافرت باشید بر تجربه گردشگری خود با برخی از این اقامتگاه ها آشنا شده اید . در این مقاله سعی کرده ایم تا انواع اقامتگاه ها را به شما معرفی کنیم و تفاوت های آنها را بگوییم تا بتوانید با کسب اطلاعات کامل، انتخاب درستی برای مسافرت خود داشته باشید. با ما همراه باشید
در گذشته به اندازه امروز، اقامتگاه ها تفاوتی با هم نداشتند و هر فردی که قصد مسافرت داشت بسته به بودجه خود در هتل یا مسافرخانه اقامت داشت . امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از کارهای ما از طریق کامپیوتر انجام می شود و اطلاعات کامل از انواع اقامتگاه ها و عکس های آنها در اینترنت موجود است. کسب اطلاعات کامل در مورد انواع اقامتگاه ها به ما کمک می کند تا برحسب نیاز خود بهترین تصمیم را برای سفرمان بگیریم.

هتل

وقتی صحبت از سفر می شود متداول ترین اقامتگاهی که به مسافران پیشنهاد می شود هتل ها هستند. هتل ها ساختمان یا ساختمان هایی بزرگ با اتاق های متعدد هستند که بر اساس کیفیت خدمات از یک تا 5 ستاره امتیاز می گیرند . البته هتلی در دبی وجود دارد که توانسته هفت ستاره کسب کند.

هتل ها به طور معمول بیش از دو طبقه دارند و اتاق های بسیار زیادی را در خود جای میدهند. در اغلب هتل های امروزی سرو صبحانه جزیی از خدماتی است که هتل ها به مسافرانشان ارائه می کنند. خدمات دیگری که هتل ها ارائه می شود و باعث تمایز هتل ها است شامل وعده های غذایی ناهار و شام در رستوران هتل ، استخر، جکوزی، سالن ورزشی، لاندری، روم‌سرویس، سالن‌های آرایشی، فروشگاه و ترانسفر و ... است که در مقاله ای جدا سیستم رتبه بندی هتل ها را توضیح خواهیم داد و تفاوت ها هتل را به طرو کامل بیان خواهیم کرد
در بین اقامت گاه هایی که می توانید برای سفر انتخاب کنید. هتل ها از کارکنان بسیار زیادی استفاده می کنند، قیمت بالاتری دارند و البته خدمات بیشتری ارائه می دهند.

هتل اسپیناس پالاس تهران

هتل آپارتمان

همانطور که از نام این اقامتگاه پیدا است ، هتل آپارتمان، آپارتمان هایی هستند که تبدیل به اقامتگاه شده اند. هتل آپارتمان ها واحد های مبله هستند که که تمام امکامانات لازم برای راحتی مسافران در آن قرار دارد. هتل آپارتمان ها برای اقامت طولانی مدت مناسب تر هستند. تفاوت عمده هتل آپارتمان با هتل در امکان آشپزی است که در هتل آپارتمان ها وجود دارد. در تمام دنیا هتل ها با توجه به این که امکانات تفریحی بیشتری دارند به نوعی لوکس تر هستند و قیمت بالاتری دارند.

هتل آپارتمان

البته این نکته حائز اهمیت است که در ایران و به خصوص در شهر مشهد با توجه به این که تعداد هتل آپارتمان ها زیاد است از نظر قیمتی نیز بسیار مناسب هستند و با توجه به این که فضای بزرگتری دارد و امکانات آَشپزی نیز در آنها وجود دارد، می توانید این اقامتگاه را یک گزینه مناسب در نظر بگیرید.

هتل آپارتمان ایران

متل

متل ها نیز یکی دیگر از انواع اقامتگاه هستند که در ایران بسیار کم است ، متل ها عمدتا در حاشیه شهر ساخته می شوند . در بسیاری از کشور ها در حاشیه شهر ها، کمربندی و جاده ها برای مسافرینی که با وسیله شخصی مسافرت می کنند. واحد های اقامتی ایجاد می کنند. این واحد عموما یک یا دو طبقه هستند و دارای تلویزیون ، یخچال، امکانات تهویه ، چای یا قهوه هستند. در اطراف متل ها نیز معمولا سوپر مارکت ، رستوران و پمپ بنزین برای مایحتاج مسافران ایجاد می شود . داشتن پارکینگ های بزرگ و نزدیک به اتاق یکی از ویژگی های متل ها است که شما می توانید با گرفتن کلید اتاق تا اتاق خود رانندگی کنید.
بر اساس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ایران به متل راهسرا نیز گفته می شود و همچنین تنها در مسیر شمال و دریای خزر ممکن است بتوانید چند متل پیدا کنید.

متل در ایران

هتل بوتیک یا بوتیک هتل

هتل بوتیک ها ، قدمت زیادی ندارند واز سال 1980 معرفی شدند. بوتیک هتل ها ، هتل های با حداکثر 200 اتاق هستند و اغلب بین 10 تا 100 اتاق دارند. ، هتل بوتیک ها محیطی خودمانی ، اختصاصی و مدرن دارند. هدف هتل بوتیک ها معمولا جذب مهمان و بازدیدکننده است . هتل بوتیک ها معماری خاصی دارند و طراحی اتاق ها و بنا در آنها در اولویت است . لندن ، سان فرانسیسکو، نیویورک از جمله شهرهایی هستند که در آنها هتل بوتیک های زیبایی را می توانید پیدا کنید

هتل بوتیک خارجی

هتل بوتیک ها در ایران

در ایران نیز از سال 1385 هتل بین المللی لاله کندوان به عنوان اولین هتل بوتیک ایران تاسیس شد. هتل بوتیک های ایران نیز جزئ زیبا ترین اقامتگاه هایی هستند که مسافر می تواند تجربه کند. هتل بوتیک ها تم محور هستند و سبک هنری و معماری متفاوتی دارند
شهر های یزد ، کاشان ، اصفهان ، شیراز، کندوان هتل بوتیک های بسیار زیبایی دارند که علاوه بر نمای سنتی ، امکانات رفاهی و مدرن را نیز دارا هستند.
هتل بوتیک ایران

مسافرخانه

مسافر خانه قدمت بیشتری در بین اقامتگاه ها دارند و در حقیقت نوع ابتدایی هتل های امروزی هستند ودر مقایسه با هتل ها بسیار کوچک هستند. بعضی از مسافر خانه ها کسب و کارهای خانوادگی هستند که کارکنان آن را اعضای یک خانواده بر عهده دارند.
مسافرخانه ها از نظر هزینه اقامت بسیار پایین تر از هتل قرار دارند ولی خدمات آنها نیز بسیار کم تر است . در بعضی مسافر خانه ها حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه مشترک است یا وجود ندارد.

مسافرخانه

هاستل

هاستل ها، اقامتگاه هایی هستند که بسیار شبیه به مسافرخانه هستند. در کشورهای دیگر حکم و کاربرد همان مسافرخانه در ایران را دارد با این تفاوت که وسائل مشترک برای استفاده بخصوص در آشپزخانه بسته به امکانات هاستل ممکن است بیشتر باشد. به عنوان مثال در میان وسایل آشپزی، علاوه بر اجاق گاز، مایکروویو، توستر و... نیز موجود است.
در ایران بیشتر به عنوان مهمانپذیر جوانان جا افتاده است و اقامتگاهی است که مهمانان آن گردشگرانی هستند که در سالن ها و یا اتاق های بزرگ اقامت دارند و ممکن است از یک کشور و یا گروه نباشند. هاستل ها برای گردشگران جوان و کوله گرد ها مناسب تر است.

هاستل

اقامتگاه بومگردی

هدف اقامتگاه های بوم گردی، سفر به مناطق زیبا بدون آسیب زدن به بافت تاریخی و طبیعت آن و کمک به اقتصاد آن شهر است . بوم گردی ها خانه های محلی هستند که تبدیل به اقامتگاه شده اند و شما با اقامت در آنجا با سبک زندگی و آداب و رسوم مردم آن منطقه آشنا خواهید شد. اقامتگاه های بوم گردی معمولا دارای اتاق های کوچک بدون تجهیزات مدرن است و بسته به سبک زندگی مردم آن شهر متفاوت است . به عنوان مثال در شمال کشور کلبه های چوبی ، در کرمان خانه های کاه گلی و در قشم خانه های روستایی اقامتگاه های بوم گردی را تشکیل می دهند

اقامت گاه بوم گردی کجاست

پانسیون یا تخت خواب و صبحانه

پانسیون ها یا B&B  ، نوعی مکان اقامتی برای اجاره کوتاه مدت است که در آمریکا، کانادا، برخی کشورهای اروپایی و نیز در استرالیا نیوزلند رواج دارد. معمولاً این مکانها، خانه‌های شخصی افراد هستند که یکی دو اتاق آن‌ها به مسافران اجاره داده می‌شود. صاحبخانه در نقش میزبان، علاوه بر تأمین امکانات خواب و بهداشتی، صبحانه میهمانان را نیز تهیه می‌کند.

در آخر این نکته را باید در نظر داشته باشید که می توانید با توجه به بودجه ای که در اختیار دارد اقامتگاه خود را مشخص کنید اما بیشتر پکیج تور های آژانس های مسافرتی شامل هتل ها هستند و ممکن است گاها شامل هتل آپارتمان نیز بشوند شما می توانید به صفحه تورهای کاریناپرواز مراجعه کنید و تمام تورهای داخلی ، آسیایی و اروپایی را به همراه هتل ها مشاهده کنید و با تماس با دفتر آژانس تور مورد نظر را رزرو نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0