کلاس های پروازی و کدهای پرواز

27 تیر ، 1398
سجاد نبیونی
راهنمای سفر
0 کامنت

کلاس های پروازی و کدهای پرواز به چه معنا هستند؟

اگر تابحال با هواپیما سفر کرده باشید و یا قصد خرید اینترنتی بلیط هواپیما داشته باشید حتما با یک سری از اصطلاحات خاص سفر با هواپیما مواجه شده اید که ممکن است شماره گیج کرده باشد و در انتخاب بلیط هواپیما دچار مشکل شده باشید مثلا ممکن است با حروف Y  و یا F  برخورد کرده باشید و معنی آن را ندانسته باشید .

 شاید برای شما جالب باشد که اطلاعات بدانید تقسیم بندی های کلاسی و سایر جزئیات مربوط به آن به قدری پیچیده است که حتی گاهی خدمتکارهای هواپیما نیز چیزی از آن ندانند.

کاریناپرواز ضمن اخذ مناسب ترین بلیط هواپیما مبنی بر نیاز مشتری اطلاعات کامل را به مشتری ارائه می دهد
بیشترین اصطلاحاتی که به طور معمول در مورد بلیط هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد مربوط به کلاس های پروازی است . این کلاس ها به فرست کلاس، پرمیوم اکونومی، بیزنس کلاس و اوکونومی (اقتصادی) دسته بندی می شوند.
در این مقاله سعی کرده ایم کلاس های پروازی و اصطلاحات و مفاهیم مربوط به پرواز را برای شما شرح دهیم با ما همراه باشید.

کلاس های پروازی

پرواز چارتری:

پرواز های چارتی به پروازی گفته می شود که در آن کل صندلی های یک هواپیما توسط یک آژآنس مسافرتی اجاره شود.


پرواز سیستمی:

پرواز های سیستمی پرواز های منظم طبق برنامه شرکت های هواپیمایی است که طبق روز و ساعت تعیین شده از قبل انجام می شود.

کلاس های پروازی:

کلاس های پروازی به دسته بندی هایی گفته می شود که هر یک از صندلی های هواپیما بر اساس آن به گروه های قیمتی و رفاهی مختلف تقسیم می شوند. بعضی از کد های این کلاس ها در میان تمام شرکت های هواپیمایی یکسان است .
کد هایی که بضورت مشترک توسط تمامی شرکت های هواپیمایی استفاده می شوند:
Y
این یکی از کدهای کارت پرواز اسنت که نشان می دهد شما مسافر کلاس اکونومی یک پرواز هستید که احتمالا این کد را از قبل دیده اید. البته این را نیز نشان می دهد که شما هزینه کل پرواز را پرداخت کرده اید. این کد مانند H، M و B است.
Q
این کد نشان می دهد که نه تنها شما در کلاس اکونومی هستید بلکه بلیط خود را از طریق یک تخفیف هواپیمایی خریداری کرده اید. این کد ممکن است در برخی از ایرلاین ها تفاوت کند و به جای Q این کدها را در برگیرد: K, L, N, M, S, T, U, V, W  و X.
J
این کد برای کلاس پروازی تجاری یا همان بیزینس است، ممکن است C  نیز به کار رود
I
شما در کلاس بیزینس هستید و همچنین یک نرخ تخفیف داشته اید. به جای این کد شاید D به کار رود.
E
این کد خاص برای آن دسته از پروازهایی به کار می رود که یک کلاس پروازی خاص به نام اکونومی ویژهPremium Economy وجود دارد. ویژگی های این کلاس پروازی در ایرلاین های مختلف متفاوت است و همانطور که انتظار دارید، خدمات بیشتری را نسبت به اکونومی معمولا در اختیار خواهید داشت.
A
همانطور که شاید حدس بزنید، این کد به کلاس پروازی درجه یک اختصاص دارد. به جای آن ممکن است F و یا P نیز به کار رود.


کلاس اقتصادی یا اکونومی

کلاس اقتصادی هواپیما

پرواز های کلاس اکونومی با نام کلاس اقتصادی و بلیط های استاندارد نیز شناخته می شود و یبشترین استفاده را در بین مسافران دارند . زیرا قیمت مناسبی دارند. در مجموع پرواز های کلاس اکونومی به این معنی است که شما یک صندلی در هواپیما رزرو کرده اید که شما را به مقصد با کمترین قیمت خواهند رساند ولی امکانات زیادی به شما ارائه نمی شود. در این پرواز ها صندلی ها بسیار به هم نزدیک هستند و شما امکان دراز کشیدن ندارید، البته ممکن است بعضی از شرکت های هواپیمایی برخی از خدمات خود را در این پرواز ها نیز در نظر بگیرند مانند اینترنت ، غذا، تلویزیون و ... اکثر پرواز های داخل ایران شامل این دسته می شوند. کد های Y, B, H, K, L, G, V, S, N, Q and O که بر روی بلیط درج می شوند مربوط به این دسته هستند.

کلاس پرمیوم اکونومی Premium Economy Class

پریمیوم اکونومی

یکی دیگر از دسته های پروازی پریمیوم اوکونمی است . این دسته نیز جزئ دسته های ارزان قیمت و اقتصادی محسوب می شود که امکانات بیشتری را به مسافران ارائه می کند. این دسته جزو پروازهای متوسط است که همینطور که امکانات بیشتری از پرواز اقتصادی مانند صندلی بزرگ تر و راحت تر ، امکان استفاد از سالن های استراحت ایرلاین ها در فرودگاه، غذا و نوشیدنی بهتر ، وزن حمل بار بیشتر ، ارائه می کند.

کلاس پرمیوم اقتصادی
کد W و P  بر روی بلیط هواپیما مربوط به کلاس پرمیوم اکونومی می شود

کلاس پروازی بیزنس یا کاری Business Class

بیزنس کلاس

کلاس های پروازی بیزنس در مجموع یک لول نسبت به کلاس های اقتصادی و پریمیوم اکونومی بالاتر است و تفاوت های زیادی با دو دسته پیش دارد. این پرواز ها کیفیت بسیار بالاتری را ارائه می دهند. 
از امکانات این کلاس پروازی می توان به نوشیدنی خوشامد گویی، کیفیت غذای بسیار بالا، صندلی های تخت خواب شو، مانیتورهای بزرگ به همراه فیلم و بازی برای سرگرم کردن مسافران اشاره کرد.

کلاس بیزنس هواپیما

کد کلاس بیزنس هواپیماپ

کدهای J, R, D and I که بر روی بلیط درج می شوند نشان دهنده این است که بلیط هواپیما از نوع بیزنس است.

پرواز های فرست کلاس:

فرست کلاس

پرواز فرست کلاس گران ترین و لوکس ترین نوع پروازی است که اغلب مشتریان آن سلبریتی ها ، سرمایه داران و افراد معروف هستند. این پرواز ها تمامی خدمات هواپیمایی را در بالاترین حد خود به مسافر ارائه می کنند. تلویزیون خصوصی با ریموت ، لپتاپ، اینترنت ماهواره ای پرسرعت، صندلی های اتوماتیک ، انواع غذاها و نوشیدنی ها، صندلی های مبله و یا اتاقک دار، سرویس بهداشتی جداگانه، ترانسفر ویژه از فرودگاه تا هواپیما، تنها بخشی از امکانات این پروازها محسوب می شود.

،رست کلس
مسافران پرواز های فرست کلاس فضای بسیار بزرگی را دراختیار دارند که دارای صندلی های راحت و جادار است . صندلی های فرست کلاس بیشتر شبیه به مبلمان لوکس و راحت است تا صندلی هواپیما! منوی غذایی ارائه شده در این پروازها توسط آشپزهای معروف دنیا و از بهترین مواد اولیه ارائه و سرو می شود و سفارش غذا و نوشیدنی در هر زمانی از پرواز ممکن است. سیستم های سرگرمی این پرواز ها نیز بسیار متنوع است و مانیتور های عریض و سیستم های دیجیتالی پیشرفته کاملا مسافر را سرگرم خواهد کرد.
کد های A  و F  که بر روی بلیط هواپیما درج می شود نشان دهنده کلاس فرست کلاس است.
بهترین ایرلان هایی که پرواز های فرست کلاس را ارائه می کنند در سال 2019 :
Japan Airlines First Class
Cathay Pacific First Class
Etihad First Class 
Korean Air First Class 
Lufthansa First Class 
Swiss First Class 
All Nippon Airways First Class 
Oman Air First Class

قوانین کلاس های پروازی:غیر از کدهای کلاس های پروازی ، عدد ها و کد های دیگری نیز بر روی بلیط هواپیما درج می شوند که جزئیات آن را مشخص می کند و آژانس ها و شرکت های هواپمایی از روی آن می توانند نوع پرواز را مشخص کنند به عنوان مثال حرف E  نشان دهنده محدودیت زمانی مسافر است که بین سه روز تا یک ماه است.

کد اصلی نرخ می تواند اطلاعات دیگری از پرواز را نیز به مسافر نمایش دهد ، مبدا یا مقصد، کلاس پروازی، امکان ترکیب بلیط با کلاس های پروازی، فصل پرواز، قوانین محدودیت مسیر ها و غیره

به عنوان مثال به کد زیر نگاه کنید:
WH7LNR 
این کد شامل اطلاعات زیر است :
حرف W نشان‌دهنده این است که کلاس بلیط مورد نظر کلاس اقتصادی است.
حرف H نشان‌دهنده این است که این بلیط مختص فصول شلوغی سفر یا به اصطلاح ایام پیک (High Season) است.
عدد 7 نشان‌دهنده این است که مسافر باید بلیط خود را حداقل هفت روز قبل از پرواز رزرو کند.
حرف L نشان‌دهنده این است که بلیط مورد نظر بلیط یک پرواز طولانی‌مدت است.
حرف NR (Non-refundable) به معنای غیر قابل استرداد وجه است. در صورتی که تنها حرف R در کد وجود داشت، امکان استرداد وجه بلیط وجود داشت
کد های زیر بر روی بلیط های تشویقی شرکت های هواپیمایی قرار می گیرد:
X: بلیط رایگان اقتصادی
I: بلیط رایگان تجاری
O: بلیط رایگان فرست کلاس
و در انتهای کدها چند کلاس پروازی خاص را برای شما شرح می دهیم :
R
 این کلاس پروازی مختص سوئیت‌های بسیار مجلل هواپیماهای ایرباس A380 شرکت‌های هواپیمایی سنگاپور است.
RU
 کلاس اختصاصی شرکت هواپیمایی دلتا (Delta) برای ارتقا رایگان کلاس پروازی.
CB
 یک کلاس پروازی خاص که در آن یک صندلی هم به بارها اختصاص داده می‌شود.
P
 کلاس اختصاصی شرکت هواپیمایی اتحاد (Etihad) برای سوئیت‌ مجلل رزیدِنست (Residence) هواپیمای ایرباس A380
F
 کلاس اختصاصی نوزادان که قیمت آن معمولا تنها ۱۰ درصد کلاس اختصاصی بزرگسالان است.
CH
 کلاس اختصاصی کودکان که قیمت آن‌ بسته به شرکت‌ هواپیمایی بین ۰ تا ۵۰ درصد کمتر از کلاس اختصاصی بزرگسالان است.
CL
 کلاس مختص روحانیون
DP
 کلاس مختص دیپلمات‌ها
PG
 کلاس مختص زائران
YGA
 این کلاس که نوعی کلاس نظامی است، معمولا برای سفرهای کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. فضا و خدمات این کلاس تا حدود زیادی شبیه به کلاس‌های پروازی است؛ اما متاسفانه توجه زیادی به آن نمی‌شود.

بیزنس کلاس خاص

استرداد وجه در صورت کنسلی بلیط

استرداد وجه در صورتی که پرواز از طرف شرکت هواپیمایی کنسل شده باشد:

اگر ابطال پرواز از زمان خرید بلیط تا یک هفته قبل از انجام پرواز باشد، در این ‌صورت شرکت حمل‌کننده موظف به پرداخت کامل وجه بلیط است.
اگر ابطال پرواز از ۶ روز تا ۲۴ ساعت قبل از انجام پرواز باشد، در این صورت شرکت حمل‌کننده موظف به پرداخت کامل وجه بلیط و ارائه یک بلیط مشابه با ۳۰ درصد تخفیف از لحاظ مسیر و کلاس پروازی به مسافر است.
اگر ابطال از ۲۴ ساعت مانده تا زمان انجام پرواز انجام پذیرد، در این صورت شرکت حمل‌کننده موظف به پرداخت کامل وجه و ارائه یک فقره بلیط نیم‌بهای مشابه از لحاظ مسیر و کلاس پروازی است. البته این تبصره هم وجود دارد که ارائه بلیط مشابه (از لحاظ مسیر و کلاس پرواز) در اولین فرصت زمانی انجام می‌گیرد. همچنین، در صورت انتقال مسافر توسط سایر خطوط هوایی این امر بدون پرداخت هزینه یا مابه‌التفاوت توسط مسافر یا خسارت توسط شرکت‌های هواپیمایی انجام خواهد پذیرفت.

جریمه لغو بلیط هواپیما در کلاس‌های پروازی چگونه است؟

درخواست کنسلی بلیط‌های سیستمی از طرف مسافر، مطابق قوانین هواپیمایی کشوری، شامل جریمه‌ کنسلی می‌شود. مقدار این جریمه طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری و قوانین ایرلاین متفاوت است. پس از درخواست استرداد توسط مسافر، مبلغ جریمه کنسلی و مبلغ کارمزد انتقال وجه از قیمت بلیط کسر شده و باقی‌مانده مبلغ به حساب مسافر واریز می‌شود. این مسئله در مورد پروازهای غیر قابل استرداد صادق نیست. مدت زمان بازگشت وجه، تابع مقررات بین بانکی (حداکثر تا ۷۲ ساعت کاری) است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0