شهر وان ترکیه

شهر وان، شهری است با اسمی کوتاه اما تاریخی بلند و طبیعتی بکر و البته گربه هایی شگفت انگیز.

این شهر در قسمت شرقی دریاچه وان واقع شده است. صخره ی تاریخی وان که قلعه ای باستانی در آن قرار دارد همچنین کتیبه هایی با خط میخی که به دوران پادشاهی اورارتو بر میگردد را در خود جای داده است.

دیدنی های وان ترکیه

تخریب وان و بازسازی دوباره

وان قدیم، توسط ارتش عثمانی در سال 1915 قبل از اینکه از دست نیروهای شوروی سابق که به حمایت از انقلابیون ارمنی به قلمرو عثمانی تجاوز کرده بودند، عقب نشینی کنند، به آتش کشیده شد. این شهر تا سال 1917 تا قبل از فروپاشی شوروی، تحت اختیار این کشور بود.
وان جدید، در قرن 20 تا 5 کیلومتر به داخل ساحل دریاچه و به سمت صخره وان رشد پیدا کرد که با بلوار کشی های متعدد و برنامه ریزی شهری همراه بود. وان کنونی به دلیل داشتن بهترین هتل ها، رستوران ها، حمل و نقل و دیگر خدمات، شهر مهمی برای کشف منطقه به حساب می آید.

موقعیت شهر وان و نزدیکی به مرز های ایران

 نزدیکترین شهر ترکیه به ایران، وان است. این شهر در سالهای اخیر از توجه زیاد گردشگران برخوردار شده است. وان بزرگترین شهر در شرق کشور ترکیه است. جمعیت این شهر به 370000 نفر می رسد. آنچه که شهر وان را در خود دربرگفته است از شمال و غرب دریاچه زیبای وان و از شرق کوه وارک و از جنوب کوه آرتوس است.

مسیر ماشینی و قطاری شهر وان

اگر از تهران به تبریز بروید از دروازه تهران تبریز تا خیابان جمهوریت شهر وان تنها 5 ساعت در راه خواهید بود. مرزی که از تبریز برای خروج از کشور از آن عبور خواهید کرد مرز رازی است. البته مسیر دیگری برای دسترسی به شهر وان وجود دارد و آن این است که به شهر ارومیه بروید و از آنجا با عبور از مرز سرو به شهر وان برسید.

 از اول تیرماه 98 با راه اندازی قطار تهران – وان ، رفت و آمد به آن بسیار بیشتر شده است و همچنین هزینه های سفر به کشور ترکیه را بسیار کاهش داده است .  مراکز خرید بسیار زیاد و جاذبه های تاریخی ، این شهر را به یک گزینه ایده آل و اقتصادی برای ایرانی ها تبدیل کرده است . کارینا پرواز مفتخر است که تور های این شهر زیبا را با هواپیما و قطار به کاربران خود ارائه کند .

وان جایی برای خرید و تفریح

یکی از دلایل سفر مردم ایران و سایر کشور ها خرید کردن در شهر وان است شهر وان مراکز خرید و پاساژهای متعددی دارد و اجناس مرغوبی در آن پیدا می شود . همچنین کنسرت خواننده ایرانی زیادی نیز در این شهر برگزار می شود.

مراکز خرید شهر وان

تورهای شهر وان

دیدنی های وان:

موزه وان

در این موزه شما صنایع دستی بسیار زیبایی مربوط به دوران ماقبل تاریخ، اورارتین و عثمانی را مشاهده میکنید. بخش جالب این مجموعه مربوط به قتل عام خونینی است که در این منطقه رخ داده است. 

دریاچه وان

دریاچه شهر وان

شاید بتوان گفت مهم ترین جاذبه توریستی شهر وان دریاچه آن است . دریاچه وان، بزرگ ترین دریاچه کشور ترکیه است که وسعتی در حدود 3,755 کیلومتر مربع دارد که جزایر و مراکز تفریحی متعددی دارد

دژ وان

در ویرانه های شهر باستانی اورارتوی سه هزار ساله، یک قلعه عظیم الجثه سنگی وجود دارد که به دژ وان معروف است. این دژ حدود 9 تا 7 قرن قبل از میلاد ساخته شده است.
در مجاورت قلعه، برج سردارقرار دارد که در آن کتیبه هایی وجود دارد که به سه زبان پارسی قدیم، بابلی و ایلامی توسط خشایار شاه در 5 قرن قبل از میلاد نوشته شده است.

جزیره آکتامار

افسانه ای وجود دارد که می گوید اسم این جزیره از عشق برمی خیزد. افسانه ها می گویند پسری بوده که عاشق دختری از این جزیره می شود و هر روز از دریاچه رد می شده تا این دختر را ببیند اما روزی قایقش اسیر طوفان می شود و همینطور که با موج ها میجنگیده اسم دختر را صدا میزده است، "آه تامار". 
جاذبه اصلی این جزیره کلیسای ارمنی صلیب مقدس است که سال ساخت آن به سال 915 میلادی بر میگردد. معماری این کلیسا قابل توجه است اما از آن جذاب تر، آثار هنری است که بر دیوار های خارجی کلیسا به وجود آمده است. این آثار از انجیل الهام گرفته شده اند.


 قلعه هوسَپ

قلعه هوسپ شهر وان

این بنای قرون وسطایی بر روی یک تپه سنگی در کنار رود هوسَپ قرار گرفته است. افسانه های محلی می گویند که دست سازنده این قلعه توسط مقامات آن دوران قطع شده است تا دیگر نتواند قلعه ای که با هوسَپ رقابت کند، بسازد.
این قلعه که در سال 1943 میلادی ساخته شده است، از دو قسمت بیرونی و درونی تشکیل شده است. قسمت بیرونی چهل برج محافظتی و همچنین مسجد و خانه هایی را شامل می شود. اما قسمت درونی در قله ی تپه قرار دارد.


گربه های شهر وان

گربه های شهر وان

شاید برای شما هم جالب باشد که یکی از جاذبه های شهر وان گربه های آن هستند . نژاد گربه ی شهر وان که بیشتر، سفید، پشمالو و با رنگ چشم متفاوت (یک چشم آبی و چشم دیگر کهربایی) به طور حتم،  جزو نوادر طبیعت است. 
گربه های شهر وان دارای افسانه های زیادی هستند که بعضی از آن ها اغراق آمیز به نظر می رسند. به عنوان مثال می گویند این گربه ها برخلاف سایر گربه از آب و آب تنی فراری نیستند و حتی به آّب علاقه دارند یا مثلا اینکه گربه شهر وان تنها جفتی از گربه ها بوده است که سوار کشتی حضرت نوح ع شده است. در سال هزار و نهصد و نود و نه نسل این نژاد گربه رو به انقراض یود و فقط نود گربه از آنها باقی مانده بود که با تلاش دولت ترکیه مرکزی برای نگهداری از آنها تاسیس شد و به خانه گربه وان مشهور شد VAN KEDI EVI ، و امروزه این خانه به یک مرکز توریستی تبدیل شده است . برای دیدن این گربه ها در وان سراغ دانشگاه (یوزینجی ایل) –  سال صدم - را بگیرید.