راز شگفت انگیز صنایع دستی استانبول در چیست؟؟

استانبول همیشه به عنوان یک شهر توریستی ترکیه به شمار می آمد و شاید توریستی ترین شهر در کشور ترکیه می باشد. هر ساله بسیاری گردشگر از سراسر دنیا به شهراستانبول آمده و یکی از عوامل جذب توریست در استانبول صنایع دستی شگفت انگیز استانبول می باشد. در ایران نیز بسیاری از گردشگرهاتور استانبول را یکی از تورهای مسافرتی محبوب خود میدانند.

صنایع دستی استانبول
صنایع دستی استانبول

صنایع دستی استانبول ترکیه ترکیبی از ارزش ها ، میراث فرهنگی  و تمدن های مختلف هزاران ساله آناتولی می باشد .شما میتوانید در هنگام سفر به استانبول و یا استفاده از تورهای ارزان استانبول ،تورهای لحظه آخری استانبول با کارینا پرواز تماس بگیرید. همچنین جهت آگاهی از قیمت تورهای استانبول در تابستان با مشاوران ما در تماس باشید. از صنایع دستی و سنتی ترکیه می تواند به سرامیک و کاشی، محصولات فلزی، محصولات شیشه ای،  پوست - استخوان  ، محصولات شاخ، محصولات چوب، محصولات نساجی، تابلو فرش و قالیچه، سنگ تراشی، سنگ مرمر، خوشنویسی، نورپردازی و طلاکاری و کار مینیاتوری اشاره کرد. 

سرامیک و کاشی ترکیه

هنر کاشی و سرامیک ترکیه که در آناتولی آغاز شد، در دوران سلجوقی به ویژه  عثمانی به بالاترین سطح تکنیک و زیبایی رسید. شاخه های دیگر سرامیک، به هنر کاشی کاری، تولید آجر و کاشی، گروه بندی می شود.

کاشی و سرامیک ایزنیک

در قرن 17، Iznik تبدیل به یک مرکز تولید کاشی های مهم امپراتوری عثمانی شد. در نقوش این کاشی ها از حیواناتی مانند پرنده، ماهی، خرگوش و سگ، چهره های انسان و کشتی نیز اغلب استفاده می شد.یکی از مشخصه ترین مهم کاشی و سرامیک Iznik در قرن شانزدهم رنگ قرمز است که به آبرنگ سفید به غیر از سبز، فیروزه ای ، سیاه و سفید اضافه شده است. مرجان های قرمز رنگ یکی از واضح ترین عناصر این سبک سرامیکی در قرن شانزدهم است.

کاشی و سرامیک کتهیا

بعد از ایزنیک، Kütahya مهمترین مرکز تولید سرامیک در عثمانی بود. این صنایع دارای پیشینه طولانی هستند که به دوران باستان باز می گردند. در کویته، سرامیک با همان اشکال کاشیIznik از اوایل قرن 15 تولید شد. به دلیل وجود خاک رس زیاد در این منطقه سرامیک اینجا مقادیر زیاد خاک رس با طرح هلنی، رومی و بیزانسی  ساخته شد، و روش های سنتی این هنر هنوز هم استفاده می شود.

کاشی و سرامیک Canakkale

از پایان قرن هفدهم تا اول قرن بیستم Canakkale منطقه تولید آثار هنری معتبر و زیبا بود. سرامیک ساخته شده از خمیر قرمز ضخیم تر و خمیر بژ به رنگ نارنجی، با گلهای سبز، قهوه ای، کثیف و زرد تزیین شده اند. رنگ های قهوه ای نارنجی، نارنجی، زرد، آبی و سفید بر اساس لعاب شفاف استفاده می شد. کوزه، گلدان ، بشقاب، لیوان  سرامیک های رایج بودند .

کاشی استانبول صنایع دستی استانبول

صنایع دستی استانبول سرامیک و کاشی

محصولات شیشه ای استانبول

امروزه نمونه های برجسته ای از کارهای شیشه ای تمدن آناتولی  موجود می باشد. شیشه عینک در اشکال مختلف در دوره سلجوقی توسعه یافت. قسطنطنیه در طول دوره عثمانی، مرکز شیشه سازی بود. Cesm-i Bülbül و Beykoz دو روش از آن دوره است که هنوز هم استفاده می شود. لوازم جانبی مانند لامپ های نفتی، گلدان لاله، کاسه های شکر، پانل های شیشه ای رنگ آمیزی شده و گلدان ها با استفاده از این تکنیک ها ساخته شد.

اولین نمونه هااز مهره چشم که از شیشه ای ساخته شده و از چشم خوردن جلوگیری می کنند، در روستای Gorec در استان ازمیر ساخته شده است. دانه های چشم بد را می توان در هر گوشه ای از آناتولی مشاهده کرد.

پیشنهاد کاریناپرواز: ژوراسیک پارک استانبول را هم ببنید.

صنایع دستی استانبول شیشه و کریستال

چرم ترکی، استخوان در ترکیه

طبقه بندی صنایع دستی که از چرم، خز، شاخ و استخوان ساخته شده است، طبق مواد مورد استفاده و هدف استفاده آنها است. انواع دیگر صنایع دستی که می توانند به این دسته اضافه شوند عبارتند از: ساخت کفش های چرم معتبر و دستمال سفره، دستبند، عروسک ها، ظروف و صنایع دستی پشم.

صنایع دستی استانبول، چرم استانبول

معرفی محصولات چوبی در کشور ترکیه

محصولات چوبی ترکیه در طول دوره سلطنت آناتولی پیشرفت کرده  است. چوب کاری دارای خصوصیات منحصر به فرد خود است و برای اولین بار به منظور نیازها و نه زیبایی شناسی مورد استفاده قرار گرفت. حکاکی روی چوب در دوره سلجوقی در معماری مورد استفاده قرار گرفت و بعدا در دوره عثمانی در معماری و اشیای روزانه مورد استفاده قرار گرفت. درختانی که برای حکاکی استفاده می شوند عبارتند از گردو، سیب، گلابی، سدر، آبنوس و چوب کریستال و به عنوان تکنیک های تزئیناتی مانند تزئین، نقاشی، کاندکاری، حکاکی های ریختنی استفاده می شود.

صنایع دستی استانبول،صنایع چوبی استانبول

محصولات نساجی

بافتن جایگاه مهمی در هنرهای سنتی ترکیه دارد و هنوز هم به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. صنایع دستی ترکیه غنی از پارچه های ضخیم و نازک  ساخته شده با سوزن های قلاب دار یا بافندگی، مو و چکمه های ابریشم، نخ و پنبه ای  می باشد. گلدوزی لبه، کار گره  و کیسه های پارچه ای نمونه هایی از بافندگی نازک است، ضخیم شدن بافت به دو دسته تقسیم می شود: دست ساز یا شاتل ساخته می شدند. پارچه های ضخیم برای جوراب پشم یا پنبه، دستکش یا پد زانو استفاده می شود. سوزن بافندگی در قرن نوزدهم اختراع شد.

صنایع دستی استانبول،نساجی استانبول

استفاده از هنر خوشنویسی در استانبول

خوشنویسی ترکی هنری منحصر به فرد است هر چند خوشنویسی خود منشاء ترکیه ندارد. عثمانی ها آن را با شور و شوق مذهبی و الهام گرفته از هنر 500 ساله می نوشتند. خوشنویسی ترکی عثمانی همراه با نقوش انتزاعی عرب بر روی دیوارها و سقف مساجد و همچنین در صفحات کتاب است. هنرمندان معاصر جهان اسلام در میراث خوشنویسی از کتیبه های انتزاعی استفاده می کنند.


صنایع دستی استانبول، خوشنویسی در ترکیه

تابلو فرش دستباف و قالیچه 

فرش و قالی ترک در مجموعه ارزشمند ترین موزه ها و کلکسیون ها در جهان هستند. امروزه موزه های جهان، فرشهای بافته شده در آناتولی را به عنوان مهمترین و ارزشمندترین آثار هنری خود، از دوره سلجوقی و امپراتوری عثمانی، نمایش می دهند. فرش و قالی Anatolian با رنگ های پر جنب و جوش، نقوش، الگوها و کیفیت برتر دارای شهرتی جهانی هستند. این فرش ها دارای رنگ های طبیعی هستند .

صنایع دستی استانبول،فرش دستبافت ترکیه

محصولات متفرقه ترکیه

فلزکاری، که نقش  بسیار مهمی در صنایع دستی  ترکیه دارد، دارای یک پیشینه طولانی است. این پیشینه که از آسیای مرکزی آغاز می شود در سلجوقی آناتولی ادامه می یابد و به سمت امپراتوری عثمانی حرکت می کند.

مس نقش بسیار مهمی در هنر آناتولی دارد، یک فلز مناسب برای تزئینات است. جدا از اشیاء روزانه در ظروف آشپزخانه، جواهرات ، کلاه ایمنی و به عنوان بخشی از ساختمان مانند درب تزئینی هم استفاده شده است. چهار روش وجود دارد که در ساخت ظروف مس استفاده می شود؛ تپش، ریختن، چرخش و فرز. مس که در حال حاضر بیشترین پردازش روی آن انجام میشود ، دارای وسعت گسترده ای می باشد.

صنایع دستی استانبول، محصولات مسی ترکیه