دبی کریک هاربر ( Dubai Creek Harbour )

دبی کریک هاربر ( Dubai Creek Harbour )

دبی کریک هاربر ( Dubai Creek Harbour )

دبی کریک هاربر با مدیریت املاک اعمار یک پروژه 6 میلیون متر مربعی است و نوید ساخت یک شهر بندری جدید را در دبی می¬دهد. این پروژه در سال 2006 ارائه شده و فاز اول آن در حال احداث است. این مجموعه که دارای فضاهای فرهنگی و مسکونی متعدد است، یک قطب تجاری جدید برای شهر دبی به حساب می¬آید. دبی کریک هاربر حدود 10 دقیقه با مرکز شهر فاصله دارد و در مجاورت منطقه حفاظت شده راس الخور قرار گرفته است. بخشی از این توسعه شهری نیز مربوط به برج کریک دبی است. داخل محوطه بیضی شکل در بالای برج، یک هتل و اتاقک هایی برای مشاهده منظره بیرون ساخته خواهد شد.
پروژه کریک هاربر با شعار "سرچشمه زندگی را کشف کن" شروع به کار کرده و چشم انداز آن مناظر شگفت انگیزی از جمله بندر کریک، برج خلیفه دبی، منطقه حیات وحش حفاظت شده راس الخور و ... می باشند.

هدف از ساخت دبی کریک هاربر

Dubai creek

مجموعه دبی کریک هاربر با هدف توسعه معماری پایدار و زندگی و کار در تعامل با طبیعت پایه¬گذاری شده است. سازندگان پروژه کریک هاربر در تلاش هستند تا با ایجاد یک هارمونی بین انسان¬ها و طبیعت، مکان¬هایی برای کار، سکونت و تفریح ایجاد کنند. در حقیقت یکی از پیام¬های این پروژه، حفظ و نگهداری در منابع طبیعی است.
دبی کریک هاربر در آینده بیش از 200 هزار شهروند را در خود جای خواهد داد. همچنین پیش¬بینی می¬شود که وسعت پروژه کریک هاربر در آینده به 7.3 میلیون متر مربع برای فضاهای مسکونی و 3.2 میلیون متر مربع برای فضاهای ادارای، تجاری تفریحی گسترش یابد. ساخت مگاسیتی  کریک هاربر تا سال 2025 الی 2026 به اتمام خواهد رسید.

پناهگاه حیات وحش راس الخور (Ras Al Khor  )

dubai creek

یکی از چشم اندازهای طبیعی شهر بندری دبی کریک هاربر، منطقه حفاظت شده راس الخور است. این پناهگاه حیات وحش، یکی از مقاصد گردشگری مهم در دبی به شمار می¬رود و دارای بیش از 300 گونه گیاهی و جانوری است. از نکات جالب توجه، وجود فلامینگوها در این منطقه است. پناهگاه راس الخور از سال 1985 افتتاح شده و سالانه مهمان گردشگران زیادی است. بازدید از این پناهگاه در تمام فصول سال و ساعات شبانه روز رایگان می باشد.

دبی مارینا ( Dubai Marina )

مارینا دبی

دبی مارینا یک تفرجگاه ساحلی و از اصلی ترین مناطق گردشگری دبی است. مارینا به معنای بندر کوچک است که قایق ها و کشتی های تفریحی در آن قرار می¬گیرند. پروژه دبی مارینا که هنوز به اتمام نرسیده است، اما پیش بینی می شود که پس از اتمام به بزرگترین مارینا در دنیا تبدیل شود. در حال حاضر بزرگترین مارینا، مارینا دل ری در کانادا است. برای ساخت این پروژه از فالس کریک کانادا الهام گرفته شده است. یکی از نکات جالب توجه در این پروژه، وجود آبراهه مصنوعی در این مارینا است. این آبراهه با طول 3 کیلومتر از خلیج فارس تا دبی امتداد پیدا کرده است. اطراف دبی مارینا را متجمع های تجاری، مسکونی، خدماتی و پارک ها پر کرده اند.
ساحل جمیرا از جمله ساحل های مهم این منطقه است که بسیار معروف و مجهز می¬باشد. اغلب ساکنان دبی مارینا را اتباع کشور های اروپایی و آمریکایی تشکیل می دهند.

برج کریک دبی ( Creek Tower )

دبی کریک

در حال حاضر برج خلیفه با ارتفاع 828 متر به عنوان بلندترین برج در دنیا شناخته می¬شود. اما پیش بینی شده است که ارتفاع نهایی برج کریک یا برج خور دبی که از سال 2016 در منطقه دبی کریک هاربر در حال ساخت است، حدود 100 متر از برج خلیفه بیشتر باشد. ساخت این برج از سال 2016 آغاز شده و فوندانسیون آن در سال 2018 به اتمام رسیده است. قرار بر این بود که این برج بلند در اکسپو سال 2020 افتتاح شود. اما بنا بر دلایلی، ساخت برج به تعویق افتاده و زمان مشخصی برای اتمام آن در نظر گرفته نشده است.
طراح برج کریک دبی، سانتیاگو کالاتراوا، معمار اسپانیایی-سوئیسی مشهور است که تا به حال آثار قابل توجهی از خود به جای گذاشته است. در بالاترین قسمت این برج، بخشی بیضی شکل طراحی شده که دارای 10 سکو می¬باشد. با قرار گرفتن روی این سکوها، یک چشم انداز 360 درجه بی نظیر به تمام شهر دوبی خواهید داشت.

تاریخچه دبی کریک یا خور دبی

دبی کریک هاربر

دبی کریک یا خور دبی، یک نهر بزرگ با آب شور است که شهر را به دو قسمت بر دیره و بر دبی تقسیم می¬کند. این خور در مرکز شهر قرار دارد و اطراف آن با انواع مراکز تفریحی، هتل ها، رستوران ها و ... احاطه شده است. مسافران دبی اغلب این منطقه را برای اقامت انتخاب می کنند. احداث شهر بندری دبی کریک هاربر نیز بر جذابیت این منطقه افزوده است.
در گذشته و پیش از احداث فرودگاه بین المللی دبی، هواپیماهای دریایی روی این منطقه فرود می آمدند. با تغییر عرض دبی کریک در دهه¬های گذشته، اکنون کشتی های سنگین وزن در آن لنگر می اندازند.
دبی کریک یکی از مناطق قدیمی شهر دبی است که در قلب شهر قرار گرفته و آن را به دو قسمت تقسیم کرده است. با وجود انواع آسمان خراش ها و سازه های نوین، این خور همچنان طرفداران زیادی از سراسر دنیا دارد. انواع سازه های قدیمی و جدید در اطراف خور دبی یافت می شوند.

فاصله دبی کریک هاربر با اماکن دیدنی شهر دبی

کریک هاربر دبی

دبی کریک هاربر در یک موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب واقع شده و فاصله چندانی با مرکز شهر ندارد. از این رو به راحتی می¬توانید با چند دقیقه رانندگی از انواع اماکن دیدنی شهر دیدن کنید.

  • فاصله کریک هاربر با پالم جومیرا: 25 دقیقه رانندگی
  • فاصله کریک هاربر تا برج العرب: 24 دقیقه رانندگی
  • فاصله کریک هاربر با دبی مال: 14 دقیقه رانندگی
  • فاصله کریک هاربر با فرودگاه بین المللی دبی: 17 دقیقه رانندگی
  • فاصله کریک هاربر با فرودگاه المکتوم: 44 دقیقه رانندگی
  • فاصله کریک هاربر با مرکز خرید امارات: 21 دقیقه رانندگی

پروژه های در حال احداث در دبی کریک هاربر

شهرک در حال احداث دبی کریک هاربر دارای پروژه های زیادی است که در این بخش به تعدادی از آن ها خواهیم پرداخت.

پروژه کریک اج (Creek Edge):

creek edge

این پروژه مسکونی دارای دو برج 20 و 40 طبقه است که در سال 2022 به اتمام می رسد. چشم انداز پروژه کریک اج رو به نهر کریک و منطقه حفاظت شده راس الخور است. شما در این مجموعه می توانید زندگی در دل طبیعت را تجربه کنید.

پروژه کریک پلس (Creek Palace):

کریک دبی

یک پروژه لاکچری است. چشم انداز این پروژه، ساحل کریک است. این پروژه در مجاورت یک هتل 5 ستاره قرار دارد و با تنها 5 دقیقه پیاده روی به دبی مارینا خواهید رسید.

پروژه هاربر گیت (Harbour Gate):

هاربر گیت

یک پروژه آپارتمانی شامل آپارتمان های بسیار لوکس است. چشم انداز بندر هاربر گیت ، پارک مرکزی و برج بلند دوبی است. در آپارتمان¬های هاربر گیت یک زندگی جزیره ای را تجربه خواهید کرد.

مجموعه شهرک دبی کریک هاربر دارای بیش از 500 پروژه در حال احداث است که شما می¬توانید  که شما می توانید با خریداری آن ها، در شهر دوبی سرمایه گذاری کنید.

اقامتگاه و هتل ویدا ( Vida Creek Harbour Hotel )

vida creek hotel

اقامتگاه های ویدا اولین ساختمان بلند مرتبه در ساحل کریک هستند. این ساختمان 33 طبقه در مجاورت هتل چهار ستاره ویدا قرار گرفته است. اقامتگاه ها و هتل ویدا در نزدیکی ساحل کریک قرار دارند. افرادی که در این منطقه اقامت دارند به راحتی می¬توانند به جاده دسترسی داشته و نیز از 4 خط مترو و اتوبوس استفاده کنند. 3 پل شما را به جزیره کریک متصل می¬کنند. برای رسیدن به مرکز شهر دبی نیز می¬توانید از تاکسی های آبی استفاده کنید.

vida creek hotel

اقامتگاه و هتل ویدا فاصله زیادی با ساحل و مارینا کریک ندارند. از این رو می¬توانید از تمامی تفریحات موجود در اسکله که به صورت 24 ساعته در تمام طول هفته به ساکنان و مسافران ارائه می¬شود، استفاده کرده و خود را برای ساعت ها سرگرم کنید. این تفریحات شامل کافه و رستوران ها، ورزش های ساحلی و آبی، تماشای غروب، سالن ورزشی، زمین بازی و ... هستند.

محوطه بازی کریک ( Creek Play )

creek play

محوطه بازی کریک یک محوطه بازی معمولی نیست و برای طراحی آن زمان زیادی صرف شده است. اگر برای تفریح خود و فرزندانتان به دنبال یک محیط سرگرم کننده و جذاب هستید، محوطه بازی کریک را به شما پیشنهاد می کنیم. این محوطه بازی نیز یکی دیگر از پروژه های دبی کریک هاربر است که در مجاورت آب قرار گرفته است. در این محوطه تعدادی کپسول بازی قرار داده شده است که کودکان ماجراجوی شما می توانند از آن ها بالا بروند، روی آن ها سر بخورند، توپ بازی کنند و انرژی خود را تخلیه کنند. همچنین بازی ها دیگری برای کودکان و نیز بزرگسالان در نظر گرفته شده است. این محوطه سرشار از رنگ با طراحی متفاوت خود توجهات زیادی را به خود جلب خواهد کرد. همچنین در این محوطه مکان هایی برای استراحت و صرف غذا و نوشیدنی نیز در نظر گرفته شده است. با مراجعه به محوطه بازی کریک می توانید یک روز شاد برای خود و خانواده رقم بزنید.