راهنمای انتخاب هتل

 

راهنمای انتخاب هتل

در انتخاب هتل همیشه فاکتور و المان های زیادی را  باید در نظر بگیریم نظیر هدف سفر، مقصد مورد نظر، زمان سفر، انواع سرویس و امکاناتی که میخواهیم، امنیت، هزینه ها و.... در این مقاله می خواهیم به طور گسترده و کامل به موضوع بپردازیم.

 راهنمای انتخاب هتل

نکات و فاکتور های انتخاب هتل یکی از مواردی است که حتما باید در سفر در نظر بگیریم.

این نکات عبارت اند از:

راهنمای انتخاب هتل

 1. هدف سفر: اگر شما به منظور استراحت و تفریح سفر کردید، بهتر است هتلی را انتخاب کنید در محیطی آرام و به دور از هیاهو باشد و امکاناتی همچون استخر و رستوران مجهز داشته باشد. اگر به منظور کار و شرکت در نمایشگاه میتیگ های کاری سفر می کنید بهتر هتلی نزدیک به مرکز شهر را رزرو کنید و اگر می خواهید زمان زیادی را در مقصد بمانید بهتر است سوییت یا هتل آپارتمان رزرو کنید.
 2. هزینه: همیشه هزینه نقش مهمی در انتخاب های ما دارند. شما می توانید با کمی تحقیق و با کمک کارشناسان فروش بهترین گزینه را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید. چون عموما گرانترین هتل ها بهترین امکانات را به شما نمی دهند.
 3. اگر بتوانید از چندین ماه قبل تر هتل خود را رزرو کنید؛ هزینه اقامتتان تا حد زیادی کاهش می یابد و اگر بخواهید کنسل کنید باز هم هزینه کمتری بابت کنسلی می پردازید.
 4. برخی از شهر ها همچون آنتالیا ترکیه بهتر است برای صرفه جویی در هزینه ها تور به صورت کلی بخرید چون خرید جداگانه هتل بسیار گران می شود.
 5. استقبال فرودگاهی: یکی از نکات مثبتی که می توانند هتل مقصدتان داشته باشد، استقبال یا ترنسفر فرودگاهی است. چون عموما هتل ها به دور از فرودگاه ها هستند. ترنسفر فرودگاهی یکی از مزیت های هتل ها محسوب می شود. ترنسفر هتل ها عموما به دو نوع رایگان و غیر رایگان تقسیم می شوند. در ترانسفر غیر رایگان عموما از خودرو های لوکس تر استفاده می شود و رایگان خودرو های متوسط تر و گاها ون یا اتوبوس استفاده می شود.
 6. از دیگر موارد مهم در انتخاب هتل، اینترنت یا وای فای رایگان می باشد. چون در بسیاری از موارد در مقاصد هزینه ی اینترنت خط بسیار گران تر از وای فای است و اگر به منظور کار یا شرکت در نمایشگاه به مقصد سفر کردید باید به این موضوع توجه داشته باشید.

 

 

انواع سرویس اتاق هتل ها

راهنمای انتخاب هتل

سرویس اتاق تنها(ROOM ONLY) OR   

 در این مورد سرویس اتاق بدون صبحانه می باشد و برای دریافت سرویس صبحانه، باید هزینه جداگانه پرداخت شود.

 

(سرویس تخت و صبحانه)BED & BREAKFAST BB

بیشتر هتل ها در تمامی نقاط جهان این سرویس را به مسافر می دهند که صبحانه جزو سرویس هتل به مسافر است.

 

سرویس صبحانه و یک وعده غذا (HALF BOURD (          

 در این سرویس، هتل علاوه بر صبحانه، نهار یا شام نیز به مسافر ارائه می دهد. 

 

سرویس کامل غذا و نوشیدنی ( (ALL INCLUSIVE

این سرویس علاوه بر سه وعده غذایی، هتل انواع نوشیدنی را به مسافر ارائه می کند.

 

 

سرویس ویژه کامل ((ULTRA INCLUSIVE

در این سرویس مسافر می تواند بدون پرداخت هزینه اضافه، از تمامی امکانات هتل نظیر غذا، نوشیدنی، استخر، سالن ورزشی، سالن بازی کودک، سالن اسپا و.. استفاده کند. این مدل خدمات، بیشتر در هتل های ترکیه، اسپانیا، مالدیو، آسیای شرقی و آمریکا به چشم می خورد.

 

 (ALL INCLASIVE)

اتاق به همراه فول امکانات یعنی صبحانه، ناهار، شام، نوشیدنی رایگان اما محدود به مسافران ارائه می شود و هزینه  اش بستگی به نوع نوشیدنی که داخلی است یا خارجی و یا در چه ساعاتی از شبانه روز سرو می شود متفاوت است.

 

FULL BOURD PLUS

اتاق به همراه یک وعده صبحانه، یک وعده ناهار، یک وعده شام همراه با نوشیدنی همراه سرو وعده های غذایی  به مسافر ارائه می شود.

 

سوییت های کابانا

هتل هایی 4 یا 5 ستاره و آن دسته هایی امکاناتی نظیر استخر و ... دارند. معمولاسوییت ها و کلبه هایی نیز در محوطه هتل نیز تعبیه شدند که تمامی امکانات هتل را دارند و وعده های غذایی نیز در رستوران هتل صرف می شود؛ اما بدلیل اینکه در محوطه هستند و رفت و آمد زیاد است. قیمت شان کمی پایین تر اتاق های خود هتل است.

 

 (CONNECTED ROOM)  اتاق های متصل

همان طور که از اسمش پیداست به اتاق هایی گفته می شود بهم راه دارند. معمولا افرادی که به صورت گروهی یا چند خانواده ای سفر می کنند اتاق های به اصطلاح متصل را رزرو میکنند.

سوئیت( suite)

به اتاق هایی گفته می شود که دارای پذیرایی و اتاق خواب مجزا هستند و اصطلاحا دوبلکس هستند.  سوئیت ها  امکاناتی همچون آشپزخانه مجهز دارند و معمولا افرادی که قصد دارند زمان طولانی را در هتل سپری کنند سوییت را رزرو می کنند.

 

 

 

قوانین هتل ها

 راهنمای انتخاب هتل

زمان ورود و خروج هتل ها

به طور کلی زمان ورود به هتل یا چک این ساعت 12:00 و زمان خروج یا چک آوت ساعت 14:00 می باشد. بدین صورت که اگر شما زودتر از ساعت 12 ظهر برسید نمی توانید اتاق را تحویل بگیرید و اگر تایم چک آوت تان بعد ساعت دو ظهر باشد. هزینه ی یک شب اقامت را باید بپردازید.

 

شرایط لغو رزرو هتل

اکثر هتل ها در تمامی نقاط جهان شرایط لغو شان یکسان است بجز مواردی استثنا که کمی تغییر می کند. به طور کلی اگر بخواهیم توضیح دهیم به شرح زیر می باشد:

 1. اگر متقاضی تا ۲۰ روز قبل از زمان رزرو شده برای استفاده، نسبت به لغو آن اقدام کند، هیچ گونه جریمه‌ای به وی تعلق نخواهد گرفت،
 2.  از ۲۰ روز تا ۱۱ روز قبل از ورود مهمان به واحد اقامتی، مبلغ ۲۰ درصد هزینه اقامت یک شب به ازای هر اتاق،
 3.  از ۱۰ روز تا شش روز قبل از ورود مهمان به واحد اقامتی، مبلغ ۳۰ درصد هزینه اقامت یک شب به ازای هر اتاق،
 4.  از پنج روز تا ۴۸ ساعت قبل از ورود مهمان به واحد اقامتی، مبلغ ۵۰ درصد هزینه اقامت یک شب به ازای هر اتاق،
 5. از ۴۸ ساعت قبل تا زمان ورود مهمان، مبلغ ۷۰ درصد هزینه اقامت یک شب به ازای هر اتاق.

تبصره ۱: چنانچه مهمان پس از رزرو و اقامت در هتلی، بنا به هر دلیلی از ادامه اقامت در هتل منصرف شد، هزینه یک شب اقامت به ازاء هر اتاق محاسبه و از مبلغ پیش‌پرداخت کسر خواهد شد، به جز موارد خاص با توافق طرفین.

تبصره ۲: کاهش تعداد اتاق‌های رزرو شده توسط دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی تا ۴۸ ساعت قبل از ورود و تا سقف قابل قبول بوده و مشمول جریمه نیست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

امکانات هتل

معمولا هتل ها امکانات گوناگون و متفاوتی دارند اما مهم ترین و معمول ترین امکانات بدین شرح است:

استخر، سونا جکوزی: اگر بتوانیم در طول سفر و اقامت مان در هتل تنی هم به آب زده و رفع خستگی کنیم، فوق العاده خواهد بود. هتل ها از این اشتیاق مسافران بی خبر نیستند. از همین رو خود را به استخر(ویژه مردان و زنان)، سونای خشک و بخار، اتاق ماساژ، و بعضا حمام ترکی مجهز کرده اند.

 راهنمای انتخاب هتل

 

سالن مخصوص اسپا: اسپا یک محل مناسب برای آب درمانی بوده و معمولا از آب های معدنی و یا آب دریا برای این منظور استفاده می شود. علاوه بر این خدمات متنوعی در این سالن ها نیز ارائه می شود که به طور کلی می توان به خدمات مراقبت از پوست صورت، مراقبت از پوست بدن، ماساژ و ... اشاره کرد.

نام اسپا ( SPA ) از شهری به همین نام در بلژیک گرفته شده است. این شهر دارای چند چشمه طبیعی و آب های معدنی شفابخش بوده و به همین دلیل به یکی از شهرهای توریستی در کشور بلژیک تبدیل شده است.

راهنمای انتخاب هتل

 

سالن ورزشی: سالن ورزشی مجهز و سالن های اسپا از دیگر امکاناتی هستند که عموما هتل های 4 ستاره به بالا دارند.

 راهنمای انتخاب هتل

لاندری: اکثر هتل ها لاندری یا خشک شویی دارند که این لاندری ها بیشتر در خدمت بخش خانه داری هتل هستند اما مسافران نیز می توانند از خدمات خشک شویی هتل استفاده کنند.

راهنمای انتخاب هتل

فروشگاه صنایع دستی:  خیلی از هتل ها فروشگاه صنایع دستی و انواع محصولات تزیینی و سوغاتی دارند که برای صرفه جویی در وقت سوغاتی و یادبودی از شهر مقصد تهیه کنند و بیشتر به کار افرادی می آید که به سفر کاری آمده اند.  

راهنمای انتخاب هتل

از دیگر امکانات هتل ها می توان به اتاق کودک، سالن مطالعه و کار، گیم نت، آژانس مسافرتی، شعبه بانک، آتلیه عکاسی، سالن آرایش، سالن سینمایی، آژانس مسافرتی اشاره کرد.