بهترین جاذبه های گردشگری استانبول - قسمت دوم

همانطور که در قسمت قبل هم اشاره کردیم استانبول یکی از بزرگترین شهر های توریستی جهان محسوب می شود که اماکن تفریحی و تاریخی فراوانی دارد. چهار جاذبه پرطرفدار استانبول را قبلا به شما معرفی کردیم ، در این مقاله نیز سه جاذه دیگر استانبول را معرفی می کنیم با کارینـا پرواز همراه باشید. شما می توانید از لینک زیر قسمت اول جاذبه های گردشگری استانبول را ببینید:

جاذبه های گردشگری استانبول قسمت اول

 

میدان هیپودروم در استانبول| Hippodrome Square

میدان هیپودروم استانبول، در سال 203 میلادی توسط امپراطور سپتیموس سوروس ساخته شد. این میدان در حقیقت مرکز  تمدن و زندگی مدنی در دوران بیزانس بوده که در آن  مردم به دور یکدیگر جمع می شدند، مسابقات اسب دوانی، کالسکه رانی و مبارزات معروف گلادیاتورها را تماشا می کردند و یا اینکه به بحث های سیاسی می پرداختند.
در دوره امپراطوری بیزانس، با وجود اینکه حیوانات درنده در قفس نگهداری می شدند ولی زیر میدان هیپودروم، اسب ها، فیل ها و شترها را نگهداری می کردند. برای محافظت از مردم در برابر خطر حمله احتمالی این حیوانات، گودال های بسیار عمیقی در صحنه نمایش ایجاد شده بود. نام هیپودروم از کلمات یونانی هیپوس (اسب) و دروموس (میدان) مشتق شده‌است که به معنای "فرار کردن" است. این عبارت امروزه در زبان فرانسوی و برخی زبان‌های دیگر برای اشاره به میدان مسابقات اسب سواری به کار گرفته می‌شود.
 این میدان از سه طرف جای نشستن برای تماشاچیان داشته است. سکوهای آن شامل ۳۰ تا ۴۰ پله برای نشستن تماشاچیان بوده اند که تخمین زده می شود که این مکان ظرفیت 100 هزار نفری دارد.

هیپودروم استانبول که امروز با نام میدان سلطان احمد شناخته می شود، در محله سلطان احمد منطقه فاتیح در بخش اروپایی استانبول ترکیه قرار دارد. هیپودروم در این منطقه با بخش بزرگی از جاذبه های توریستی استانبول، به ویژه دیدنی های تاریخی همسایه است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-    مسجد سلطان احمد (مسجد کبود)
-    موزه ایاصوفیا
-    موزه آثار تاریخی ترکی و اسلامی
-    کاخ موزه توپکاپی
-    آب انبار باستانی باسیلیکا سیسترن
-    بازار بزرگ استانبول
-    پارک معروف گلحانه
-    پارک سلطان احمد
-    و ...

چندین هتل مجلل 4 و 5 ستاره و فروشگاه های بسیاری نیز در اطراف این میدان تاریخی دیده می شوند.
در ضلع شمال غربی میدان هیپودروم چشمه ای قرار دارد که در سال 1898 توسط امپراطور آلمانی ویلیام دوم به سلطان عثمانی تقدیم شد. سه بنای باستانی در جنوب غربی این میدان قرار داشته اند که عبارتند از:
-    ستون هرمی شکل 20 متری بلند مصری (از هلیوپولیس)
-    ستون مار که از دلفی توسط کنستانتین به اینجا آورده شده است.
-    و یک ستون هرمی سنگی که با برنز و طلا آبکاری شده بود تا اینکه توسط سربازان جنگ صلیبی در سال 1204 به سرقت رفت.

چگونه به میدان هیپودروم استانبول برویم؟

برای رسیدن به میدان هیپودروم می توانید از خطوط تراموای استانبول استفاده کنید. نزدیک ترین ایستگاه تراموا به هیپودروم، ایستگاه چمبرلی تاش (Çemberlitaş) است که تنها 300 متر با آن فاصله دارد.
هیپودروم با ایستگاه مترو فاصله بیشتری دارد. ایستگاه متروی جان کورتاران (Cankurtaran)، با یک کیلومتر فاصله نسبت به هیپودروم واقع شده است. ایستگاه کومکاپی (Komkapi) یکی دیگر از نزدیک ترین ایستگاه های متروی استانبول به هیپودروم است که 1400 متر با آن فاصله دارد.

آدرس میدان هیپودروم استانبول

Binbirdirek, Sultan Ahmet Parkı No:2, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey استانبول, ترکیه

موزه باستان شناسی استانبول | Istanbul Archaeology Museum

موزه باستان شناسی استانبول مجموعه ای از آثار باستانی عجیب از ترکیه و سراسر خاورمیانه را گرد هم می آورد که وسعت گسترده ای از تاریخ این منطقه را در بر می گیرد که شامل یک مجموعه مهم از آثار باستانی ماقبل تاریخ یونان، رم و بیزانس است که از کاخ توپکاپی به این موزه منتقل شده است. در این مجموعه سه بخش جداگانه وجود دارد که هر یک از آنها قابل بازدید هستند:
-    موزه شرق باستان که به نمایش آثار پیش از اسلام اختصاص داده شده است و آثار هنری بابل باستان، از کارهای برجسته در این بخش هستند.

-    موزه اصلی باستان شناسی
-    سومین ساختمان مجموعه، عمارت کاشی کاری فوق العاده‌ سینیلی کوشک(Cinili Kösk) است که یکی از قدیمی ‌ترین ساختمان‌ های باقی مانده از دوران عثمانی در استانبول است؛ که دارای مجموعه ای حیرت انگیز از هنر سرامیک است.
و همچنین تمام آثار باستانی فوق العاده که در معرض نمایش قرار دارند، از جمله گالری جالب استانبول در طول اعصار را از دست ندهید. این گالری داستان این شهر را، از زمان پیدایش تا عصر عثمانی بیان می کند. راهی فوق العاده که اجازه می‌ دهد ذهنتان چرخی در تاریخ این شهر پر رمز و راز بزند.

بازار بزرگ | Grand Bazaar (Kapali Çarsi)

برای بسیاری از بازدید کنندگان و گردشگران، گشت و گذار در استانبول به اندازه خرید و بازدید موزه ها و جاذبه های گردشگری استانبول جذاب است و بازار بزرگ جایی است که همه برای یک بار هم که شده حتما به آن سری می زنند. این بازار سرپوشیده در واقع اولین مرکز خرید جهان است که با در بر گرفتن 61 خیابان استانبول بزرگ ترین بازار استانبول و یکی از پربازدید ترین جاذبه های گردشگری استانبول به شمار می آید. بازار بزرگ استانبول بین دو ساختمان (بازار طولانی و بازار صندل) ساخته شده است که به مروز زمان فضای بین این دو ساختمان مسقف و از مغازه ها پر شد.

بازار بزرگ استانبول از قسمت های محتلفی تشکیل شده است:
-    صنایع دستی سنتی ترکیه
-    قالی و قالیچه
-    وسایل عتیقه
-    ادویه و گیاهان داروئی
-    پوشاک، چرم و پوست
-    اکیف و کفش
-    و ...

برای دسترسی به بازار بزرگ استانبول باید به به منطقه فاتیح در قسمت اروپایی استانبول بروید. برای این منظور می توانید از وسایل نقلیه عمومی مانند مترو، اتوبوس، تراموا یا تاکسی استفاده کنید. جالب است بدانید که بازار بزرگ استانبول 11 ورودی دارد؛ که پر رفت و آمد ترین و قابل دسترس ترین ورودی آن در خیابان بایزید و جنب مسجد بایزِد قرار دارد.
درب های بازار بزرگ استانبول همه روزه به جز روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی ازساعت 9:00 تا 19:00 به روی بازدیدکنندگان و گردشگران گشوده خواهد شد.