بهترین جاذبه های گردشگری استانبول - قسمت اول

بهترین جاذبه های توریستی استانبول ( قسمت اول)

معرفی 22 تا از بهترین جاذبه های گردشگری و توریستی استانبول

استانبول یکی از بزرگترین شهرهای جهان محسوب می شود که قدمت تاریخی زیادی دارد، این شهر هم با اروپا و هم آسیا هم مرز است. و قدمت آن حداقل به حدود هزار سال قبل از میلاد برمی گردد که امپراتوری بیزانس این شهر را با نام بیزانتیوم به عنوان پایتخت خود برگزید و بعد ها به طور رسمی بعد ار تاسیس جمهوری ترکیه به نام استانبول شناخته شد. این شهر که اماکن تاریخی با شکوهی دارد هر ساله گردشگران زیادی را از کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی به خود جذب می کند و در بین ایرانیان نیز محبوبیت بسیار بالایی دارد و زیبایی های استانبول و مقرون به صرفه بودن آن نسبت به سایر کشورهای دنیا، نداشتن مشکلات ویزا و رابطه نزدیک دو کشور ترکیه و ایران از دلایلی است که سبب شده تا استانبول یک مقصد جذاب برای ایرانیها به شمار بیاید.

چهار جاذبه بزرگ و شناخته شده در شهر استانبول وجود دارد :

(Aya Sofya, Topkapi Palace, Blue Mosque, and Grand Bazaar)

آیا صوفیه ، قصر توپکاپی ، مسجد آبی و بازار بزرگ که مسافران زیادی به طور روزانه از آنها دیدن می کنند اما اگر شما وقت بیشتری دارید جاذبه های گردشگری بسیار زیادی در شهر استانبول وجود دارد که می توانید از بازدید از آنها لذت ببرید ، در این مقاله ما سعی کرده ایم تا تعدادی از جاذبه های گردشگری این شهر زیبا را به شما معرفی کنیم تا برای سفر به استانبول لیستی از جاذبه های توریستی بتوانید یک برنامه سفر عالی داشته باشید. شما میتوانید برای سفر به استانبول از تورهای استانبول کاریناپرواز دیدن کنید و برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جاذبه گردشگری اول استانبول، آیا صوفیه Aya Sofya

آیا صوفیا ترکیه استانبول

کلیسای ایا صوفیه یا حاجیا سوفیا یا هاگیا صوفیا  یکی از جاذبه های معروف و شگفت انگیز کشور ترکیه است که بسیاری این مسجد را نماد شهر استانبول و کشور ترکیه می دانند. این مسجد در منطفه سلطان احمد و در وسط شهر استانبول قرار دارد . این مکان در ابتدا یک کلیسا بود که به دست امپراطور کنستانتین اول ساخته شد و توسط ژستنیانوس (جاستینان) با چندین هزار کارگر و صدها استاد مورد بازسازی قرار گرفت و پس از فتخ استانبول توسط محمد دوم به مسجد تبدیل شد ونهایتا در سال هزار و نهصد و سی و پنج توسط اولین رئیس جمهور ترکیه مصطفی آتاتورک این بنا تبدیل به موزه ایا صوفیه شد.

این بنا به دلیل قدمت تاریخی و ترکیبی از معماری های سنتی که توسط نوابغ بسیاری در طول تاریخ که در آن به کار رفته است تبدیل به یکی از پربازدیدترین جاذبه های کشورترکیه و حتی جهان گشته است. دسترسی به این مسجد بسیار راحت است و می توانید توسط وسایل حمل و نقل عمومی به این مسجد بروید و از این معماری ارزشمند دیدن کنید. 

نمای داخلی مسجد آیه صوفیه ترکیه

جاذبه گردشگری دوم  استانبول ، قصر توپکاپی Topkapi Palace (Topkapi Sarayi)

 کاخ توپقاپی

قصر توپکاپی یا کاخ توپقاپی نیز یکی از جاذبه های مهم و پرطرفدار تاریخی استانبول و کشور ترکیه است که در مرکز شهر استانبول واقع شده است. ساخت این قصر در سال هزار و چهارصد و پنجاه و نه و توسط سلطان محمد فاتح شروع شد و در سال هزار و چهارصد و شصت و پنج تکمیل گشت. این قصر زیبا یک مجموعه هنری خیره کننده است که هنر اسلامی را به نمایش می گذارد، حیاط های بسیار زیاد این قصر به همراه کاشی های نقاشی شده دست ساز، اتاق های تزئین شده توسط المان های اسلامی از جمله ویژگی های این قصر با شکوه است.

این بینا بین دماغه طلایی و دریای مرمر قرار بر روی یک شبه جزیره قرار دارد و همچنین منظره تنگه بسفر نیز در شمال شرقی این بنا ، چشم اندازی عالی دارد. از موارد برجسته در این بنا می توان به حرمسرای سلطان که به یک موزه جداگانه در این قصر تبدیل شده ، دروازه دوم که دارای دو برج مراقبت است و با اسم دروازه سلام هم شناخته می شود زیرا هر کسی به این مکان وارد می شد باید به سلطان درود می فرستاد و از طریق آن می توانید در آشپزخانه عظیم راه بروید و اتاق شورای امپراطوری را ببینید. و دروازه سوم که اتاق های خصوصی زیبای سلطان را شامل می شود. اشاره کرد. این بنا انقدر بزرگ است که اگر بخواهید به طور کامل آن را ببینید به حداقل نیمی از روز نیاز دارید.

قصر توپکاپی استانبول

جاذبه گردشگری سوم استانبول، مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد Blue Mosque (Sultan Ahmet Camii)

مسجد آبی ترکیه مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد یکی از زیباترین مساجد شهر استانبول است که با توجه به کاشی های آبی رنگ به کار رفته در این مسجد در بین توریست های خارجی به مسجد آبی و مسجد کبود شهرت یافته است. این مسجد در سال 1609 تا 1619 و به دست سلطان احمد اول ساخته شد و به همین دلیل پس از مرگ سلطان احمد این مسجد را به با نام اون نامگذاری کردند و اورا در همین مسجد به خاک سپردند. این مسجد نیز در قلب شهر استانبول واقع شده است و فاصله بسیار کمی با قصر توپکاپی دارد که مسافران با یک برنامه ریزی خوب می توانند از این دو مجموعه با هم دیدن کنند.

این مسجد دارای پنج گنبد اصلی، هشت گنبد فرعی و شش مناره است . سلطان احمد میخواست مسجدی بسازد که از ایا صوفیه زیبا تر و شکیل تر باشد و به همین دلیل برخی از المان های مسجد ایاصوفیه نیز در این مسجد دیده می شود و با هنر اسلامی ترکیب شده است در قسمت پایینی این مسجد بیش از دو هزار کاشی به کار رفته است که با خطاطی ها و نقوش زیبا تزیین شده اند و در قسمت بالایی آن نیز بیش از دویست شیشه وجود دارد که فضای عرفانی بسیار زیبایی را به وجود آورده اند.

درست در پشت این مسجد بازار آراستا قرار دارد که یک مکان فوق العاده و بزرگ برای خرید محسوب می شود و می توانید سوغاتی های خود را با بهترین کیفیت در این مکان پیدا کنید. حتی اگر شما قصد خرید هم نداشته باشید از قدم زدن در این بازار لذت خواهید برد. یک موزه کاشی نیز در کنار بازار آراستا وجود دارد که موزائیک ها و کاشی های با قدمت زیاد که در دهه 1950 کشف شد در آنجا وجود دارد .

مسجد آبی ترکیه استانبول نمای بیرونی

جاذبه گردشگری چهارم استانبول، آب انبار باسیلیکا یا باسیلیکا سیسترن Basilica Cistern (Yerebatan Sarniçi)

آب انبار باسیلیکا سیسترن

یکی دیگر از جاذبه های زیبا ، محبوب و شگفت انگیز شهر استانبول آب انبار باسیلیکا ست این آب انبار بزرگ ترین سردابی است که از زمان امپراتوری روم شرقی به جا مانده است و قدمت بسیار زیادی دارد. این سالن بزرگ زیرزمینی از 336 ستون تشکیل شده است که در دوازده ردیف قرار گرفته اند و از زمان امپراتوری بیزانتس به جا مانده اند. این پروژه توسط کنساتانتین بزرگ شروع شد ولی توسط امپراطور جسیتنیان در قرن ششم تکمیل شد.

بسیاری از ستون های استفاده شده در این بنا با طرح های زیبایی از معماری اولیه بازسازی شده اند و طرح های تزئینی بر روی آنها قرار گرفته است. از معروف ترین ستون های این بنا می توان به ستون مدوسا در قسمت شمالی این مجموعه اشاره کرد . مدوسا یکی از شخصیت های افسانه ای روم باستان است که ستونهایی از این مجموعه دارای کله برعکس مدوسا هستند.

بازدید این مجموعه با توجه به قدمت و جو اتمسفری به همراه حریان مداوم آبی که دارد بسیار لذت بخش است و وقت کمی از شما میگیرد . دسترسی به این مجموعه با توجه به اینکه در مرکز شهر قرار گرفته است بسیار راحت است.

سرداب باسیلیکا سیسترن