معرفی صبحانه های ترکی

سینی سنتی صبحانه در ترکیه

صبحانه در ترکیه

مردم کشور ترکیه اهمیت زیادی به وعده غذایی خود می دهند و در این کشور می توانید رستوران های زیادی پیدا کنید که غذاهای خوشمزه ای ارائه می کنند. با توجه به شهرت زیادی که آشپز های ترک، بوراک و نصرت به دست آورده اند بسیاری از گردشگران در کنار گشت و گذار در این کشور و دیدن جاذبه های زیبای آن ، چشیدن غذاهای لذیذ ترکی را نیز در برنامه سفر خود قرار میدهند.

یکی از اصلی ترین وعده های غذایی صبحانه است که ترک ها نیز به این وعده اهمیت خاصی می دهند، بسیاری از ترک ها صبح زود دور هم جمع می شوند تا از یک صبحانه دورهمی و مفصل لذت ببرند و غذاها و خوردنی های خوشمزه ای در سفره صبحانه خود قرار می دهند.

صبحانه به ترکی

در زبان ترکی به صبحانه کهوالتی Kahvalti می گویند که در لغت به معنای قبل از قهوه است. کهوالتی امروزه عموما به صبحانه سنتی و مفصل ترکی می گویند که برای روزهای تعطیل بیشتر استفاده می شود و رستوران ها و هتل ها برای مسافران ارائه می کنند. و می توانید بعد از صرف صبحانه با یک قهوه ترک از خودتان پذیرایی کنید.

صبحانه سنتی در ترکیه

صبحانه ترکی و ایرانی

صبحانه های ترکی بسیار به صبحانه ایرانی شباهت دارد و آنها نیز در سفره صبحانه به طور معمول، چای ، پنیر سفید ، پنیر محلی ترکی، مربا، کره، گوجه، خیار،  قهوه ، تخم مرغ و نان را قرار می دهند. علاوه بر این موارد غذاهای سنتی ترکی نیز وجود دارند که ترک ها برای صبحانه خود در نظر می گیرند در ادامه به معرفی بخشی از صبحانه ترک ها می پردازیم.

 

کاهوالتی ترکیه

نوشیدنی ها در صبحانه ترکی

نوشیدنی های ترکی بسیار معروف و محبوب است ، قهوه ترک در سرتاسر دنیا طرفداران زیادی دارد اما ترک ها برای صبحانه چای را ترجیح می دهند. ممکن است رستوران های ترکیه آب میوه ، آب پرتقال و یا شیر را در منو صبحانه خود قرار دهند اما به طور معمول در کهوالتی یا صبحانه سنتی ترکی استفاده نمی شوند و نوشیدنی جای چای را نمی گیرد.

قهوه ترک

 

قهوه در ترکیه

چای صبحانه ترکیه

نان یا اکمک Ekmek

نان بخش جدایی ناپذیر صبحانه ترک ها است. ترک ها بسیار برای نان احترام قائل هستند و معتقدند نان را نباید دور ریخت چون ممکن است فقر بیاورد . نانی که بیشتر ترک ها مصرف می کنند نان سفید است .

نان ترکی

نان یوفکا yufka

از معروف ترین نان های ترکیه نان یوفکاست که بسیار نازک ، ترد و خوشمزه است . در ایران نیز نان لواش بسیار به یوفکا شباهت دارد.

نان یوفکا

نان لواش ترکی یوفکا

نان سمیت simit

نان سمیت هم از نان های خوشمزه و پرطرفدار است که به صورت حلقه ای  پخت می شود و در صبحانه یا عصرانه مورد استفاده قرار می گیرد ، ترک ها این نان را با شیره انگور و کنجد بسیار دوست دارند . این نان در شهر استانبول بسیار رواج دارد. پیشنهاد می کنیم این نان را داغ میل کنید تا طعم بی نظیر آن را حس کنید.

نان سیمیت ترکی

نان گزلمه   gozleme

یکی دیگر از نان هایی که در کشور ترکیه مصرف می شود نان گزلمه است ، این نان در حقیقت همان خمیر نان یوفکا است که آن را با سبزیجات و سایر مواد غذایی پر و می پزند و شبیه به پنکیک سرو می کند . این نان بسیار مقوی است.

نان گزلمه ترکی

گوزلمه ترکیه

نان چاودار  rye bread

دانه چاودار یکی از غلات خوراکی است که کشت می شود و بسیار به گندم و جو شباهت دارد ، نان چاودار مقدار زیادی فیبر و آهن دارد اما به علت قیمت بالا بیشتر در بین ثروتمندان ترکیه رواج دارد.

نان چاودار ترکیه

 

سینی سنتی صبحانه ترکی ( کاهوالتی تابا)

اگر در ترکیه برای صبحانه به رستوران رفتید و نمی دانستید چه بخورید اولین گزینه سینی صبحانه ترکی است . سینی سنتی ترکی ترکیبی از مواد غذایی معمول در صبحانه ترکی است که بصورت یکجا ارائه می شود و می توانید مطمئن باشید یک صبحانه کامل سرو خواهید کرد. از مواد غذایی که در این سینی به کار می رود می توان، به تخم مرغ آب پر، خیار، گوجه، پنیر، مربا، کره، نان داغ، عسل و ... نام برد.

سینی سنتی صبحانه ترکیه در رستوران

 

)Menemenمِنِمن(

این غذا که املت تخم مرغ مزه دار شده است، با تیکه هایی از سوکاک، (نوعی سوسیس گوشت تند) و گوجه و فلفل صرف می شود اما می توان آن را با انواع دیگری از سوسیس ها نیز درست کرد. اندازه گوجه در این املت باید به قدری باشد که من من رنگ قرمز بگیرد. این غذا معمولا به عنوان میان وعده یا حتی شامی سبک مخصوص افراد گیاه خوار مصرف می شود.

منمن ترکیه

سوسیس تخم مرغ Sucuklu Yumurta

یکی دیگر از غذاهایی که در صبحانه سرو می شود سوسیس تخم مرغ است ، سوسیس تخم مرغ ترکی با من من بسیار متفاوت است و شبیه به سوسیس تخم مرغ ایرانی است . تنها سوسیس را دور ماهیتابه می چینند و به طور معمول آن را با زیتون میل می کنند.

سوسیس تخم مرغ ترکی

سوسیس و تخم مرغ صبحانه ترکی

 

 Karpuz salatasi  (کارپوز سالاتاسی (

محتویات این سالاد شامل هندوانه، نعنا، زیتون و پنیر می شود. این سالاد ترکی با ریختن کمی لیمو ترش تازه، طعم جدیدی از تازگی و خوشمزگی را به شما ارائه می کند.

صبحانه ترکی سالاد

Cilibr   ( چیلبیر)

چیلبیر یک صبحانه محبوب ترکی مخلوطی از تخم مرغ آب پز شده و ماست سیر است. شاید ترکیب عجیبی به نظر برسد اما مسلما هارمونی خوبی در کنار هم ایجاد میکنند. مواد تشکیل دهنده این غذا به راحتی قابل دسترسی و طرز تهیه آن بسیارساده است، بنابراین شما حتی می توانید این غذای خوشمزه را به منوی غذاییتان اضافه کنید.

 

چیلبیر صبحانه ترکی

 ) İncir Reçeliمربای انجیر (

این مربای خوشمزه معمولا به همراه سر شیر صرف می شود. و حتی میتوان آن را به همراه نان تست داغ و کره مصرف کرد.

مربای خوشمزه ترکی

از این صفحات دیدن کنید:

جاذبه های ترکیه

جاذبه های استانبول

تورهای ترکیه

تور استانبول ارزان