رمضان در کشور ترکیه

روزه داری در ترکیه

قوانین کشور ترکیه در ماه رمضان

کشور ترکیه یکی از کشور هایی است که مسلمانان زیادی را در خود جای داده است ، ماه رمضان در این کشور بسته به جغرافیای آن به روش های متفاوتی برگزار می شود . برای مردم ترکیه ماه رمضان اهمیت زیادی دارد و به طور معمول نمی توانید شهروندی را در پیاده رو ها مشغول خوردن و آشامیدن ببینید.

قوانین در ماه رمضان

 در شهرهای بزرگ و در کنار ساحل دریای مدیترانه رستوران ها و اماکن غذاخوری برای غیز مسلمان ها باز هستند و در سمت شرق این کشور و شهر های کوچک تر محدودیت های بیشتری برای خوردن غذا اعمال می شود.

در شهر استانبول  رستوران ها باز هستند و خوردن و اشامیدن در سطح شهر ممانعتی ندارد. کافه ها و اماکن تفریحی از بعد از اذان مغرب تا سحر به صورت نرمال فعالیت خود را انجام می دهند و همچنین دست فروشان در تمام نقاط شهر بساط خود را پهن می کنند . همچنین مراسم هایی مانند قرآن خوانی در مساجد، عروسک بازی و رقص محلی نیز از افطار تا سحر جزء مراسماتی است که گردشگران می توانند از آنها دیدن کنند.

مراسم افطار و خوردنی ها 

دولت ترکیه در طول ماه رمضان مراسم های زیادی برای افطار رایگان برگزار می کند و همچنین مردم زیادی در میدان سلطان احمد برای قرآن خوانی و صرف افطار دور هم جمع می شوند.

در این ماه برای روز داران غذاهای ویژه ای تدارک دیده می شود که می توان به غذاهای زیر اشاره کرد:

  • صبحانه سنتی ترکی به نام  کاهولتی(Kahvalti)
  • گاوورما (Kavurma): نوعی خوردنی با ترکیبی از  آرد و گوشت
  • یوفکا (Yufka): نوعی نان
  • سوجوک (Sucuk): نوعی سوسیس خشک و ادویه دار است

 ماه رمضان ترکیه

در ماه رمضان تعدادی از رستوران ها از ارائه نوشیدنی های الکلی اجتناب می کنند اما با این حال نوشیدنی های الکلی در این شهر در دسترس هستند اما احترام به افراد روزه دار نیز بسیار ضروری است .

بیداری برای سحر

یکی از رسم های مردم ترکیه این است که با زدن طبل همدیگر را برای خوردن وعده سحری بیدار می کنند . اگر شما در هتل یا محل سکونت خود باشید ممکن است صدای این طبل ها را که گاهی با فریاد همراه می شود بشنوید

ساعت کاری در ماه رمضان در ترکیه

در ترکیه تعدادی از کار ها و مشاغل دولتی ساعت کاری کمتری نسبت به ماه های دیگر دارند اما کسب و کارهای مربط به گردشگری به روال قبل فعالیت می کنند. جاهای دیدنی باز نیز در طول روز باز هستند. برای خرید در طول روز مشکلی نخواهید داشت اما بعد از افطار می توانید لذت بیشتری از اماکن تفریحی ترکیه ببرید.

ماه رمضان در ترکیه

ترافیک:

وضعیت ترافیک در ترکیه تقریبا مانند ماه های دیگر است و در ساعت های قبل از افطار تردد ماشین ها زیاد می شود زیرا مردم میخواهند افطار را به خانه برسند . از نظر حمل نقل عمومی و تردد با ماشین در ماه رمضان مشکلی نخواهید داشت.

قونیه

قونیه نیز یکی از شهر های سنتی ترکیه است که به شهر مولانا معروف است و در ماه رمضان حال و هوای خاص خودش را دارد ، اگر به دنبال حس معنوی در ماه رمضان هستید این شهر گزینه بسیار مناسبی است.

قونیه ماه رمضان

برای دیدن تور های ترکیه اینجا را کلیک کنید. 

برای دیدن سایر جاذبه های کشور ترکیه اینجا را کلیک کنید