جشن دیوالی

جشن دیوالی یکی از معروفترین دلایل سفر به هند

جشن دیوالی هند

معرفی جشن دیوالی هندی ها

دیوالی یا جشن چراغ ها یکی از جشن های هندوان است که در طی پنج روز در سراسر هند اجرا می شود. به همین منظور قبل از شروع شدن این جشن خانه ها و پنجره ها را کاملا تمیز و مرتب میکنند برای خوشامدگویی به الهه توانگری و کامیابی لاکشمی. لاکشمی  همسر ویشنا بود که نماد ثروت و رفاه در هند است.  معمولا توریست هایی که به جشن های سنتی هندی ها علاقه دارند زمان سفرخود به هند را با تورهای ویژه هند مخصوص جشن دیوالی هماهنگ می کنند. شما عزیزان هم میتوانید جهت اطلاع از قیمت تورهای هند و یا تورهای لحظه آخری هند با کارشناسان ما در تماس باشید.

در جنوب هند اعتقاد دارند ناراکا پادشاه آسام بسیاری از مردم را به زندان انداخته بود و کریشنا زندانیان را آزاد کرده است. بسیاری از بودایی ها در هند سالگرد تبدیل امپراتور آشوکا به بودیسم را در زمان دیوالی جشن می گیرند.دیوالی از واژه دیپاوالی می آید . دیپ به معنی نور و آوالی به معنی صف و ردیف، که در کل به معنی صفی از نور می باشد. این جشن نماد پیروزی عدالت  و از بین رفتن تاریکی است.

جشنواره دیوالی در ابعاد وسیع و تقریباً در تمام مناطق هند برگزار می‌شود و درواقع، پیش درآمد سال نو است. دیوالی حتا در کشورهایی چون تایلند، نیوزلند، پاکستان ، نپال ، استرالیا ، فیجی ، مالزی نیز با تفاوتهایی اجرا می‌شود.

جشن دیوالی هند

مردم  در جشن دیوالی چه می کنند؟

جشن های دیوالی ممکن است تا پنج روز طول بکشد. بسیاری از مردم خانه و محل کار خود را با چراغ های الکتریکی کوچک تزئین می کنند. کاسه آب با شمع و گل های شناور روی هر سطحی نیز دکوراسیون محبوب محسوب می شود.

بسیاری از مردم تلاش خود را برای تمیز کردن خانه ها و منازل خود قبل از دیوالی انجام می دهند. آنها همچنین خود را با آب و روغن های معطر شستشو می دهند، لباس های جدید و هدایای شیرینی را به اعضای خانواده، دوستان نزدیک و همکاران می دهند. هنگام عصر در برخی مناطق آتش بازی هایی دیده می شود. نمایشگاه ها در بسیاری از شهرهای و روستاها برگزار می شود.مردم در نقاط مختلف هند ممکن است دیوالی را در تاریخ های مختلف جشن بگیرند. این به این دلیل است که تقویم های سنتی قمری را می توان با روش های مختلف تفسیر کرد.

زندگی عمومی در هنگام جشن دیوالی در هندوستان: 

ادارات دولتی، ادارات پست و بانک ها در هند در جشن دیوالی بسته هستند. فروشگاه ها و سایر شرکت ها و سازمان ها ممکن است بسته شده یا ساعات کاری کمتری داشته باشند. حمل و نقل معمولا تحت تاثیر قرار نمی گیرد زیرا بسیاری از مردم محلی برای جشن های مذهبی سفر می کنند. با این حال کسانی که مایل به استفاده از حمل و نقل عمومی در این روز هستند، باید با مسئولین حمل و نقل محلی در برنامه های حمل و نقل عمومی تماس بگیرند.

جشن دیوالی هند

نمادها جشن دیوالی چیست؟

چراغ های الکتریکی، چراغ های نفت کوچک ساخته شده از خاک رس و شعله های آتش، نمادهای مهم دیوالی هستند.آنها جنبه های فیزیکی و معنوی نور را نشان می دهند.

روز اول در دیوالی همراه با تورهای لحظه آخری هند

Dhanteras دهان تراس روز آغازین جشن دیوالی نام دارد که در آن روز خانه ها و محل های تجاری تمیز، بازسازی و تزئین می شود. زنان و کودکان تزئینات داخلی با طرح های رنگی خلاقانه را  انجام می دهند. پسران و مردان مشغول به کار با تنظیمات نورپردازی خارجی و تکمیل تمام کارهای بازسازی در حال پیشرفت هستند. این روز ، روز تولد لاکشمی - الهه ثروت و رفاه و روز تولد دهواناتاری - خدای سلامتی و شفا است. در این شب ، لامپ ها به طور حتم روشن می شود. Dhanteras دهان تراس روز خوبی برای خرید عمده است، مخصوصا برای محصولات طلا یا نقره. بازرگانان، معامله گران و خرده فروشان سهام را ذخیره می کنند، مقالات را در جریان فروش قرار می دهند و برای این روز آماده می شوند.

جشن دیوالی هند

روز دوم در دیوالی چه می گذرد؟

Narak Chaturdasi نارک چاتورداسی دومین روز دیوالیاست. ادبیات هندو می گوید که (شیطان) در این روز توسط کریشنا کشته شده و جهان از ترس رها شده است. صبح زود مراسم مذهبی و جشن های جشن شروع می شود.مراسم خاص حمام مانند یک حمام روغن معطر در بعضی از مناطق برگزار می شود. زنان دست های خود را با طرح های حنا تزئین می کنند. خانواده ها نیز مشغول تهیه شیرینی های خانگی برای اصلی دیوالی هستند.

جشن دیوالی هند

روز سوم دیوالی :

روز اصلی جشن دیوالی روز سوم است.جهت اطلاع از قیمت تورهای جشن دیوالی هند و یا  قیمت تورهای هند با کارشناسان ما تماس بگیرید .اعتقاد بر این است که لاکشمی  در این شب به زمین رفته است و مهتاب غروب میکند و تاریکی همه جا را فرا میگیرد.  مردم درب و پنجره خود را برای خوش آمدید باز می کنند.  چراغ ها و شمع های خود را برای دعوت او در خارج از منزل  قرار می دهند. اعتقاد بر این است که الهه ثروت از خانه هایی که تمیز و روشن نیستند ، دیدن نمی کند. بنابراین مردم پس از تمیزی منزل در و پنجره ها را کاملا باز  کرده و چراغ ها و شمع های خود را روشن می کنند.پس از عبادت و دادن هدایا به خدایان مردم به دیدن همدیگر رفته و هدایای خود را به همدیگر می دهند. در هنگام شب نیز مراسم آتش بازی انجام می شود.

جشن دیوالی هند

روز چهارم:

روز بعد از دیوالی به عنوان Padwa پادوا جشن گرفته می شود. در این روز شوهر ها هدیه های متفکرانه و با مفاهیم شان را به همسرانشان می دهند. در بسیاری از مناطق، دخترانی که ازدواج کرده اند با همسران خود برای غذا های ویژه دعوت شده اند. گاهی اوقات برادران می روند و همسران خود را انتخاب می کنند. یک روز ویژه برای زن و شوهر است، به نحوی شبیه به سالگرد در جاهای دیگر در جهان است.

روز پنجم:

آخرین روز جشنواره " بهرارتی دوج " روز  برادر نامیده می شود. در این روز یاما خدای مرگ به دیدار خواهر خود یامونا می رود و به او هدیه ایی می دهد. به این منظور هر کس در این روز به دیدن خواهر خود برود هدیه ایی به او اعطا می شود که گناهانش بخشوده می شود.این روز، روحیه عشق و پیوند مادام العمر بین خواهران و برادران را تأکید می کند. این روزی است که زنان و دختران یکدیگر را جمع می کنند، دعاهای خوبی را برای برادران خود می کنند، و سپس به مراسم تقسیم غذا، هدیه دادن و گفتگو می پردازند.  بعد از این روز مردم آماده میشود تا سال جدید را با روحیه خوب آغاز کنند.

جشن دیوالی هند